Çocuklarda göz çapaklanması sebebiyet olur?

Bebek ve çocuklarda sıklıkla karşılaşılan sorunlardan olan göz çapaklanması, ebeveynler tarafından ciddiye alınıp tedavi edilmez ise, ileride ciddi bir göz rahatsızlığının görülmesine zemin hazırlayabilir. Çünkü bazı durumlarda tehlike işaret yapan göz hastalıklarının bir semptomu olarak gözde çapaklanma husule geldiği açısından, bu sorunun önemsenmesi oldukça mühimdir. Çocuklarda görülen göz çapaklanması nedenleri ise gözyaşı tıkanıklığı ve gözün mikrop kapması gibi sorunlardır.

Çocuklarda göz çapaklanması nedenleri

Çocukların gözünde sürekli olarak çapaklanma meydana geliyorsa, kaçınılmaz bu sorunun sebebi gözyaşı kanalı tıkanıklığıdır. Bazı durumlarda gözyaşı tıkanıklığı kendiliğinden geçen bir sorundur. Eğer ki 6 aya kadar çocuklarda görülen göz çapaklanması geçmez ise, çocuk doktoru ile irtibata geçilmelidir.

Çocuklarda gözyaşı tıkanıklığının bir diğer sebebi ise, çocuğun doğum esnasında kapış olduğu bir enfeksiyondur. Birçok bebek doğu esnasında enfeksiyon kapar ve bunun sonucunda gözlerinde çapaklanma ve kızarıklık sorunu husule gelir. Aynı zamanda yaz aylarının sıcaklığı da çocuklarda göz çapaklanması nedenleri arasındadır. Sıcakların kendini bir hayli hissettirdiği yaz aylarında göz bu sıcaklıkta ciddi derece etkilenebilir. Aileler bu konuda bilinçli davranmaz ise çocuklarda görme sorunları yaşanır.

]]>