Çocuklarda Boğaz ve Kulak Enfeksiyonuna Dikkat

Çocuk hastalıkları arasında sıkça karşı karşıya kaldıığmız kulak ve boğaz enfeksiyonlarını kesinlikle ciddiye almalı ve asla ihmal etmeden doktora götürmeliyiz arkadaşlarım. Çünkü çocuklarda kulak ve boğaz enfeksiyonları havale nedeni de olabiliyor. “Soğuk almıştır, ev de ki ağrı kesici ateş düşürücüyü verdim mi hiç birşeyi kalmaz” demeyin ve çocuuğnuzun sağlığı açısından aşağıda ki paylaştığımız bilgileri dikkate alın! Kulak zarının arkasındaki bölüm olan orta kulakta olan ve genize açılan östaki borusu buradaki hava basıncının dengelenmesini sağlar. Bebek ve küçük çocuklarda östaki kanalı yetişkinlerdekine kıyasla daha yatay ve kısa olduğundan boğaz ve genizdeki mikropların orta kulağa daha kolay ulaşmasına sebebiyet olur. Bu yüzden bebek ve küçük çocukların en sık hekime başvurma nedenlerinden biri de orta kulak iltihabıdır.

 

 

Ateşli havale ya da buna bağlı gelişen ateş yükselmesinin daha çok üst solunum yolu enfeksiyonlarında izlendiği belirtildi.

Boğaz ve kulak enfeksiyonlarının görüldüğü üst solunum yolu enfeksiyonlarının, ateşli havale ya da buna bağlı gelişen nöbetlere yol açabileceği belirtildi.

Uzmanlar, havale öncesi gelişme geriliği olan çocuklarda havalelerin daha sık ve uzun süreli olabileceği, nöbetlerde bilinç kaybı, gözlerde kayma, morarma, kasılma ve gevşemelerin görülebileceği uyarısında bulundu.

38 derecenin üstünün yüksek ateş olarak kabul edildiğini ve 39 derecenin üzerine çıkan yüksek ateşin de ciddi hastalıklarna yol açabiliyor..

]]>