Çocuklarda bel ve sırt ağrısı nedenleri

Bel ve sırt ağrılarının görülme yaşı oldukça düştü. Birçok çocuk daha şimdiden bel ve sırt ağrıları yaşıyor. Peki bunun sebebi nedir? Uzmanların çocuklarda bel ve sırt ağrıları hakkındaki görüşlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Bilhassa okul çağındaki çocuklar bel ve sırt ağrılarını sürekli yaşamaktadır. Bunun en önemli nedeni ise çocukların sırtlarında taşıdıkları 7-8 kilo ağırlıkta olan çantalardır. Çantaların çocukların taşıyabileceği standardın üstünde bir ağırlığa sahip olması hem çocukların bel ve sırt ağrıları yaşamasına, hem de büyüme ve gelişmelerinde olumsuz etkilere sebebiyet olmaktadır. Aynı zamanda çocukların okul sıralarında oturuş şekilleri de özellikle ilkokul çağındaki çocuklarda kalıcı deformasyona sebep olmaktadır.

Uzmanların çocuklarda bel ve sırt ağrılarının yaşanmaması, kalıcı hastalıklarnın ortaya çıkmaması ve gelişmelerinde bir olumsuzluk olmaması açısından okul çantalarının ağırlığı vücut ağırlıklarının %10′u düzeyinde olmalıdır. Bu ağırlık üstünde olan okul çantaları omuz ve sırta aşırı yük binmesinden ötürü adalelerde yetmezlik ve incinmelere sebep olur.

]]>