Çocuklarda bayılma nedenleri

Geçici bilinç kaybına sebep olan, beyindeki kan akım miktarının birden düşmesiyle husule gelen bayılma, hemen hemen her sağlıklı çocukların gelişim çağlarında ya da ergenlik dönemlerinde yaşadıkları bir durumdur. Çocuklarda bayılma görülmesi çoğunlukla bu sebepten kaynaklanmaktadır. Ancak ailelerin açısından korkutucu bir durum olan bu sorun, hiçbir hastalığın belirtisi olmadığı gibi tehlike de arz etmez.

Çocuklarda bayılma sebepleri

Çocukların büyük bir çoğunluğunda bayılma son derece basit olarak görülmektedir. Otonom sinir sistemini aktivasyonu sonucu gelişen bayılmalardan korkmaya gerek yoktur. Bu bayılmalara ekseri, aşırı korku, sevinç ve ağrı sebep olurken, aynı zamanda fazlaca uzun süre ayakta durmak, sıcakta beklemek ve kan görmekte sebep olur.

Bu basit bayılmalar ne derece ki çocukların büyük bir çoğunluğunda görülse de, nadiren de olsa kalp hastalıkları sonucu da bayılma söz konusudur. Doğuştan kalp hastası olan ya da kalp ritmi bozuk olan çocuklarda sürekli bayılma meydana gelir. Sık sık meydana gelen ve sebebi anlaşılmayan bayılmalarda uzman bir hekime görünmek gerekir.

]]>