Çocuklarda ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır?

Genellikle bir yaşına basmaya yakın ya da bastıktan birkaç ay sonra çocuklar yürümeye başlar ve aileler artık bu aylardan sonra çocuklarına gerek evde gerek dışarıda ayakkabı giydirirler. Çoğu aile ayakkabı seçiminde ayakkabının güzel olmasına dikkat ederken sağlık açısından doğru bir ayakkabı seçmeleri gerektiğini bilmezler ya da bilseler de göz ardı ederler. Ancak çocuğun ileri ki yaşlarda ayak sağlığı sorunları ile karşılaşmaması açısından yürümeye başladığı andan itibaren seçilen doğru ayakkabının çok büyük faydaları vardır

Çocuklar açısından sağlıklı ayakkabı seçimi

Uzmanlar çocuklarımız açısından görsellikten ziyade doğru ayakkabı seçimine dikkat edilmesini öneriyorlar. Büyüme ve gelişme çağındaki çocukların sürekli taze ayakkabı ihtiyacı vardır ve aileler her taze ayakkabı alırken ayakkabının ayağa uygun olmasına, hangi maddeden yapıldığına ve çocuğun yaşı açısından uygun mudur gibi hususlara dikkat etmesi gerekir.

Çocuklara seçilen ayakkabı daha ilk alındığı andan itibaren ayağa kolay olmalıdır. Eğer ki ayakkabının genişleme ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, kesinlikle tarihle giye giye genişler diye düşünerek o ayakkabıyı satın almayın. Çünkü genişleme ihtiyacı hissettiren ayakkabılar hatalı üretimdir.

Ayakkabının üst kısmı, iç astarı, dış kaplama ve topuk kısmı göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Üst kısmın deri, kanvas veya gözenekli kaliteli bir malzemeden yapılmış olmasına, iç astarın emici malzemeden yapılmış olmasına, dış astarın traksiyon, yastıklama ve esneklik sağlamasına ve topuğun olmamasına dikkat etmelisiniz. Çocuklar açısından en uygun ayakkabı tasarımı ve yapısı bu biçimde olursa çocuklarınızın ayak sağlığını korumuş olursunuz.

]]>