Çocuklarda ateşli eklem romatizması belirtileri

İltihaplı bir hastalık olan ateşli eklem romatizması, ya A grubu beta hemolitikstreptokok bakterisinin sebebiyet olduğu üst solunum yolu hastalığı olarak husule gelmekte ya da kızıl enfeksiyon hastalığından sonra gelişme göstermektedir. Beş ile on beş yaş arasında ki çocuklarda sıklıkla rastlanan Ateşli eklem romatizması kısacası bakterilerden kaynaklı olarak çocukların yaşa kalitelerini etkilemektedir.

Çocuklarda ateşli eklem romatizması belirtisi

Çocuklarda ateşli eklem romatizması hastalığının görülmesinin en büyük olumsuz etkisi ise, kalpte iltihap meydana gelmesi, kalp kapaklarında kalınlaşma, büzüşme ve yapışmaya sebebiyet vermesidir. Peki çocuklarda ateşli eklem romatizmasının belirtileri nelerdir? Bu hastalığına çocuğumuzun yakalandığını nasıl anlarız? Yanıtları sizlerle:

Ateşli eklem romatizması hastalığına yakalanan çocuklarda bu hastalığın semptomları çoğu zaman hemen ortaya çıkmakta, lakin bazı durumlarda hastalığın üzerinden birkaç yıl geçmesine rağmen bile semptomlar taze taze kendini göstermektedir. Özellikle de kalp ile ilgili belirtiler 15 yıl sonra bile görülebilir. Çocuklarda meydana gelen ateşli eklem romatizmasının belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

Kalp enflamasyonu,
eklemden ekleme geçen eklem iltihabı,
kontrol dışı kol, bacak ve yüz hareketleri,
ciltte almsı döküntü oluşması,
deri altında oluşan nodüller,
eklem ağrıları,
ateş,
kalp ritim bozuklukları ve
kan tahlillerinde iltihap çıkmasıdır.

]]>