Çocuklarda ağız kokusu nedenleri

Nefes kokmaları o kadar dayanılmaz ve bireyleri sosyal hayattan uzaklaştıran bir sorun dur ki, bu sorun çoğu kez çocuk yaşlarda başlamakta ve çocuklarda bazen mahcubiyete bazen de sosyo-psikolojik problemlere sebep olmaktadır. Çocukların gelecek hayatlarında bu tür sorunlarla karşılaşmamaları açısından ebeveynlerin bilinçli olmaları ve çocuklarındaki ağız kokusu problemini bir an evvel ortadan kaldırmanın yolunu aramalıdırlar.

 

Çocuklarda ağız kokusu nedenleri

 

Yetişkinlere nispeten çocuklarda da ağız kokuları meydana gelmektedir. Çocuklarda görülen ağız kokularının üç ana sebebi vardır. Bunlar; oral, oral olmayan ve psikolojik sorunlardır. Psikolojik nedenlerle ortaya çıkan ağız kokuları oldukça ağır ve kötüdür. Depresif bir durum içinde olan çocukların hemen hemen hepsinde ağız kokuları görülür.

Oral olan ağız kokuları ise, ağzın kuruluğundan, dişlerdeki sorunlardan, diş eti problemlerindendir. Pek çok kişi tarafından anlaşılmasa da ağız kuruluğu kötü kokuya sebep olur. Buna sebep olan sorun ise ağzın ölçülü salya üretememesidir. Ayrıca susuz kalma ve kullanılan bir takım ilaçlarda ağız kuruluğuna sebebiyet olduğu açısından ağzın kokmasına yol açar.

Ağız hijyenine dikkat etmemek dişlerde birçok bakteri oluşumuna yol açar ve bu bakteriler tarihle dişlere kötü etki vererek, diş sağlığını olumsuz etkiler. Aynı zamanda dilinde arkasına da bakteriler yerleşir. İşte bu tür ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyen, diş eti hastalıklarına yol açan bu sorunlar çocuklarda ağız kokmasının sebepleri arasındadır.

Oral olmayan sebeplere değinecek olursak bunlarda; karaciğer sorunları, sindirim sorunları, diyabetik sorunlar gibi önemli hastalıklardan kaynaklı ağız kokularıdır.

]]>