Çocuklar yaz tatilinde nasıl beslenmeli?

Okulların sömestr tatiline girmesi ile birlikte okul çağındaki çocukların hem uyku düzenleri hem de beslenme programları ailelerin tüm çabalarına rağmen ne yazık ki alt üst olabiliyor. Özellikle de beslenme konusunda ciddi bir değişiklik yaşanıyor ve bu değişiklik iyiye değil kötüye doğru götürüyor. Beslenme Uzmanı Seçil Kenar, çocukların yaz tatilinde nasıl beslenmesi gerektiğini siz değerli veliler açısından açıklıyor.

Seçil Kenar yaz tatilinde çocukların dışarıda tüketmek yeme sıklığının arttığına dikkat çekiyor. Dışarıda daima fast-food tarzı besinlerin tercih edilmesinden dolayı çocukların beslenmelerinde kötü alışkanlık hüküm sürüyor. Yaz tatilinde çocuğunuzun sağlıklı beslenmesini istiyor ve kilo probleminin önüne geçmek istiyorsanız dışarıda yenilen fast-food besinlerinin yanında muhakkak salata ve ayran bulundurmalı, beslenme sonrası da hareket olanağı arttırılmalıdır. Ebeveynler çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamamalı,onların doyacağı ölçüde yemek porsiyonları hazırlamalıdırlar.

Kahvaltının en önemli öğün olduğunu söyleyen Seçil Kenar, “Tatil boyunca kahvaltı düzeni korunmalı ve çok geç saatlere bırakılmamalı. Kahvaltıda peynir, yumurta, zeytin, reçel, bal, pekmez, ekmek, süt veya meyve suyu bulunabilir. Tercih edilirse süt ile birlikte mısır gevreği de tüketebilirler. Kahvaltıda şarküteri ürünleri tercih edilmemeli” diye konuştu. Ara öğünlerde ise meyve, taze sıkılmış meyve suyu, yoğurt, süt, sandviç, simit, ayran tüketilmesini öneren Seçil Kenar, ayrıca fasıla öğün ile ana öğünün arasında yakın bir zaman olursa ana öğün beslenmesinde çocukta iştahsızlığa yol açabileceğini de söyledi.

Evde cips, çikolata, gazlı içecekler, hazır meyve suları gibi besinler bulundurulmamalı ve bu besinlerin zararlı olduğu çocuğa doğru bir biçimde anlatılmalıdır. Sevmediği yemekler zorla yedirilmemeli,tatlı seçimi ise meyve ve sütlü tatlılardan yana olmalıdır.

]]>