Çocuklar sebebiyet geç konuşur?

Çocuğum halen konuşmuyor, çocuğumu konuşmasını engelleyen şey nedir, anne babalar çocuklarının konuşması açısından ne yapmalıdır gibi sorularınızın cevabınızı çocukların geç konuşma nedenleri başlığı altında topladık. Bazı çocuklar kendi yaşıtlarına nazaran daha geç konuşmakta ve bu durum aileleri endişeye düşürmektedir. Bu yapıda aileler çocuklarını iyi bir biçimde gözlemlemeli ve sebebini anlamadıkları bir durumla karşılaştıkları zaman hekime başvurmalıdırlar.

Çocuklarda geç konuşma nedenleri hakkında Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Uysal bizleri bilgilendiriyor:

Serap Uysal, çocuğun işaret ve diğer iletişim biçimleri normal değilse, çocukta ek bir fiziksel, gelişimsel sorun varsa, anlaşılmaz sesler çıkarıyorsa, çevresine karşı isteksiz ve ilgisizse, taze ortam ve durumlara uyum sağlamakta güçlük çekiyorsa, yalnız kalmayı tercih ediyorsa, isteklerini öfkeli davranışlarla anlatmaya çalışıyorsa çocuk hekimine danışılmasını ve sorunun bir an evvel ortaya çıkarılmasını söylemektedir. Çünkü bu tür sorunlar beyindeki konuşma işlevi ile ilgili merkezlerin, kasların ve sinirlerin hastalığına ya da bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan problemler olduğu açısından tedavisi şarttır.

Çocukların geç konuşma nedenleri zeka geriliği, işitme sorunları, görme sorunları, sürekli havale ve epilepsi (sara) geçirmesi, yaygın gelişimsel gerilik, süreğen depresyon ve çocukluk çağı psikozlarıdır. Sağlık problemlerinin yanı sıra psikolojik sorunlarda çocuklarda geç konuşma sebepleri arasındadır. Bunlarda; yalnız kalma isteği, televizyon izleme, kardeşlik kıskançlığı ve çocuğun içe kapanık olmasıdır.

]]>