Çocuklar sanal dünyada özgüvenini yitiriyor

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Osman Engin insanların çevreye uyum sürecinde doğumundan ölüme kadar ihtiyaç duyduğu bilgileri elde etmeye çalıştığını söyledi.

Kişiliğini oluşturma evresinde ailesi ve çevresinden destek alamayan çocuğun sosyal paylaşım sitelerine yöneldiğini vurgulayan Engin, “Sosyal paylaşım sitelerinden çevre edinen çocuğun arkadaşları da sanal oluyor. Bu ortamda farklı kimliğe bürünen çocuk, çoğu zaman hayali kişilerle iletişim kuruyor ve kişiliğini yansıtamıyor” diye konuştu.

ELEŞTİREL VE YARATICI DÜŞÜNEMEZ
Sosyal paylaşım sitelerinin çocuğun eleştirel ve yaratıcı düşünmesini engellediğine dikkati çeken Engin, şunları kaydetti:

Çocuk, kendi yerine daha göz alıcı kişinin fotoğrafını internet sitesine koyuyor. Bu durum farklı kişilik ortaya çıkarır. Kendini sanal dünyada başka, gerçek hayatta başka gösterir. Sağlıklı bir iletişim kurulamaz. Kendi kimliğini ortaya koyamadığı için kişiliğini de törpüler. Bir kıyafet alırken beğenemez, karar verebilme iradesine ortaya koyamaz. Sosyal hayatta başkalarına bağlı yaşadığı için hayatını kendi dışındaki merkezlerin etrafında sürdürür. Sanal ortamda özgüvenini kaybeden çocuk, eleştirel ve yaratıcı düşünemez.