Çocuklar kış aylarında nasıl beslenmeli?

Kış ayları geldi çattı ve sağlık sorunları başta çocukları olmak üzere her birimizi tehdit etmeye başladı. Kış mevsiminde büyük küçük her birimiz bağışıklık sistemimizi güçlendirmek açısından, bir takım besinlerin tüketimine ağırlık vermeli ve sağlığımızı korumaya çalışmalıyız. Ancak çocukların bünyeleri yetişkinlere göre hastalık kapmaya daha yatkın olduğu açısından, bu koruma çocuklarda iki katısalna çıkartılmalıdır. Kış aylarında düzenli bir beslenme programı ve doğru besinlerin tüketimi ile çocuklarınızın bu mevsimi sağlıklı atlatmasını sağlayabilirsiniz. Bilhassa da vitamin ve mineral bakımından zengin besinler çocukların menüsünde yer almalıdır.

Kış aylarında çocuklar nasıl beslenmeli?

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede en etkili vitamin A vitamini olduğu açısından, savunma sistemine yardımcı bu vitamin çocuklar tarafından sürekli tüketilmelidir. A vitamini bakımından zengin olan greyfurt, havuç, kuru kayısı, Trabzon hurması, kırmızı lahana, pancar, yaban mersini, kırmızı turp, böğürtlen yüksek ölçüde kış aylarında çocuklar tarafından tüketilmelidir.

A vitaminin yanı sıra mandalina, portakal ve kivi gibi C vitamini ihtiva yapan meyvelere de ağırlık verilmelidir. Çocukların günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak açısından bu meyveler her gün mutlak suretle yenmelidir. Bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olan E vitamini de, çocukların kış aylarında beslenme programında yer almalıdır. Zeytin, zeytinyağı ve bazı yeşil sebzeler E vitamini bakımından zengindir.

Çocukların birçoğu kış aylarında kansız düşer. Bunun açısından ise, demir bakımından zengin olan gıdaların tüketimine ağırlık verilmelidir. Et, pekmez, ciğer, yumurta, kuru üzüm, bakliyat ve bazı yeşil sebzelerde olan demir, kış aylarında çocukların sağlığı açısından büyük önem taşır. Ayrıca güneşli havalarda çocukların dışarıda oynamasına izin verin ki, güneş ışığından D vitamini alsın.

]]>