Çocuklar da Ağız ve Diş Sağlığı hakkında bilinmesi gerekenler

Çocuklarımız bizim ve içinde bulunduğumuz toplumun yarınları ve bizim canımızdan bir parça ve hatta canımızdan da öte… Bu yüzden çocuklarımızın sağlığı açısından her konuda bilinçli bir anne – baba olmalıyız ve onların gelecekte daha sağlıklı ve özgüvenli biri olması açısından elimizden gelen herşeyi yapmalıyız. Sevgili arkadaşalrım bu yazımızda çocuk sağlığı konularımıza bir yenisini ekliyor ve çocuklarda ağız ve diş bakımı hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri paylaşıma açıyoruz.

 

Diş çürüklerinin ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve çirkin görüntüye yol açtığını belirten uzmanlar, “Çürükler, ağrıyla çocuğun çok küçük yaşlarda tanışmasına ve gelecekte bazı fobileri olmasına sebebiyet olabilir. Tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar pek çok genel sağlık problemine sebep olabilir. Dolayısıyla, süt dişlerindeki çürükler, “Nasıl olsa yerine yenileri gelecek.” yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir” diyor.

Uzmanlara göre, diş macunu kullanımına 3 yaşından sonra başlanmalı. Ancak reklamlarda gördüğünüz gibi 3-5 cm. değil, bir leblebi kadar macun fırçalama açısından gerekli. Diş macunu kullanımına başlandığı dönemde, florürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Önemli olan, çocuğun seçilen macunun tadını sevip istek duyması. Macundan çok, etkili bir fırçalama işleminin önemli olduğunu unutmamak gerekir.

“Çocuklar açısından nasıl bir diş fırçası seçilmeli?”
Uzmanların bu soruya verdikleri yanıt, çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçalarının kullanılması. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı açısından kullanımı uygun değil. Eskimiş bir süpürgeyle süpürme işlemi nasıl yapılamazsa, eski bir fırçayla da dişler fırçalanamaz. Fırça, kılları aşınır aşınmaz mutlak suretle değiştirilmeli.

“Çocuklarda hangi diş macunu ne derece kullanılmalı?”
Uzmanlar, bebeklik döneminde ve 3 yaşına kadar çocuklara diş macunu kullanımını önermiyor. Uzmanlara göre, diş macunu kullanımına 3 yaşından sonra başlanmalı. Ancak reklamlarda gördüğünüz gibi 3-5 cm. değil, bir leblebi kadar macun fırçalama açısından gerekli. Diş macunu kullanımına başlandığı dönemde, florürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Önemli olan, çocuğun seçilen macunun tadını sevip istek duyması. Macundan çok, etkili bir fırçalama işleminin önemli olduğunu unutmamak gerekir.

“Biberon çürüğü önemli midir?”
Biberon çürüğü görülen diş tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına sebebiyet olur. İltihap, alttan gelecek kalıcı dişleri de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa, çocukta konuşma problemleri ortaya çıkabilir.

“Çocuğuma dişlerini günde kaç kez fırçalatmalıyım?”
Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce, yalnızca üçer dakikalık etkili bir fırçalama işlemi gerekli.

“Biberon emmediği halde bebeğimin dişleri sebebiyet çürüdü?”
Ağlayan bebekleri s6ck adetsını azaltmaya yusturmak amacıyla biberonların bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesi de biberon çürüklerinin başka bir nedenidir. Bunun yanı sıra, dişler sürdükten sonra oyalanmak amacıyla bebeğin eline verilen karbohidratlı-şekerli gıdalar da diş çürüklerine sebebiyet olur. Çocuğu, bu tür gıdaların yerine elma, havuç gibi besin değeri yüksek ve diş temizliğine yardımcı gıdalara yönlendirmek gerekir.

]]>