Cips tüketimi’nin çocuk gelişimine etkileri

Genellikle bütün çocuklar, cips sever. Hatta yalnızca çocukların değil; çoğu yetişkinin de sürekli tükettiği bir yiyecektir cips. Baharatlı ve birbirinden lezzetli olan cipsler birçok çeşidiyle özellikle çocuklarımızın vazgeçilmez tatları arasındadır fakat; onların gelişim sürecine etkileri değerlendirildiğinde cipsin, çok da sağlıklı bir yiyecek olmadığı gözlemlenmiştir. Çocukların cips tüketmesi pek sağlıklı bir besin gurubuna girmiyor. Sizlere bu yazımızda çocukların cips tüketiminin çocuk gelişimine etkileri nelerdir  sorusuna bu yazımızda bu konuya yer veriyoruz…

İngiltere’de Bristols Üniversitesi tarafından 14.000 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, cips yerine sebze-meyve tüketen çocukların daha zeki ve sağlıklı oldukları belirlenmiştir. Araştırma sonucunu değerlendiren bilim adamları; ‘Çocuğunuzun zeki olmasını istiyorsanız, onlara patates cipleri ve pizza yerine, sebze-meyve yedirin’ demiştir.
Çocuklarımızın daha sağlıklı ve zeki olması açısından, onların küçük yaşlarda aşırı tuz, şeker ve yağlı yemekler tüketmesini engellemeliyiz. Doğkırmızı yemekler, onlar açısından daha faydalı olacağından, onların doğkırmızı yemekleri daha çok tüketmesini sağlamalıyız.

]]>