Çinko hangi besinlerde olur?

Büyüme, gelişme ve sıhhatli bir yaşam sürdürebilme de önemli bir rolü olan vitamin ve mineraller, vücudumuzun görevlerini yerine getirebilmesinde ve devamlılığını sağlamasında en çok ihtiyaç duyduğumuz besin gruplarıdır. Mineraller bedenimiz tarafından üretilmediği açısından beslenme yoluyla alınması lüzumludur. Çinkoda bir mineral olup besinler yoluyla vücuda kazandırılmalıdır. Çünkü çinkonun vücudumuz açısından önemli işlevleri olur.

 

Çinko minerali hangi besinlerde olur?

 

Koku alma duyumuzun korunması, bağışıklık sistemimizin düzenli çalışmasında, proteinlerin vücudumuzda inşa edilmesi, enzimlerin salgılanması ve DNA’nın oluşması gibi önemli fonksiyonlar yerine getiren Çinko, susam, istiridye, kabak ve karpuz çekirdeği, bitter çikolata, koyun eti gibi besinlerde bol ölçüde bulunmaktadır. Dana ciğeri, süt ve süt ürünleri, patates, esmer pirinç, fıstık, fasulye ve kepekli tahıllarda çinkodan zengin gıdalar olmaktadır.

Vejetaryen olanlar ise et ürünlerinden alamadıkları çinko ihtiyacını, sebze ve meyvelerden karşılayabilir. Yetişkin erkekler 11 mg, kadınlarda 8 mg günlük çinko tüketmeliler. Kadınlar gebelik ve emzirme 10-12 mg tüketmeliler. Çocukların günlük çinko tüketimi ise; 4-8 yaş arası 5 mg, 9-13 yaş arası 8 mg olmalıdır.

]]>