Çimen suyunun faydaları nelerdir?

Hazır yaz ayları gelmiş, ortalık cıvıl cıvıl olmuş, çiçekler açmış, çimenler büyümüş sokakları çıkmanın, ailece vakit geçirmenin şimdi en güzeli zamanı. Piknikler, gezintiler ve daha birçok aktiviteler yaz aylarında o yemyeşil çimenlerin üzerinde yapılmaktadır. Ancak biliyor musunuz o üzerinde gezdiğiniz, oturduğunuz çimenlerin sağlığınız açısından büyük faydası bulunduğunu?

Çimen ve çim suyunun hem sağlığa hem de cilde olan etkilerinden bahseden The LifeCo Bodrum Detoks Merkezi Detoks Uzmanı ve Program Yöneticisi Mirey Yuhay, bitkilerin kanı olan çimen suyunun moleküler yapı olarak insan kanına da çok benzediğini söylemekte. Çimen ve çimen suyu ihtiva ettiği vitaminler ile kanser hücrelerinin bile çoğalmasını önlemektedir. Böylesine faydalı olan çimen ve suyunun diğer yararları ise şöyledir;

Kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum bakımından zengindir.
Gaz ve şişkinlik sorunu yaşayanları rahatlatır.
Vücuda enerji katar.
Daha az uyku ile dinç kalmamızı sağlar.
Sindirim sistemine yararlıdır.
Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkların görülme riskini azaltır.
Vücuttaki toksinleri temizler.
Kandaki oksijen miktarını arttırır.
Kan şekerini dengede tutar.
Zayıflamaya muavenet eder.
Kırmızı kan hücrelerini arttırır.

 

Uzmanlar çimen suyunun günde 2 çay bardağını geçmeyecek biçimde sabah ve öğlenleri düzenli olarak tüketilmesini önermekteler. Toplanan ve suyu çıkartılan çimen suyu buzdolabında muhafaza edilebilir.

]]>