Cilt Kanseri Deri Kanseri Nedenleri Ve Tedavileri

Dünyadaki en yaygın kanser tiplerinden bir taneside  deri kanseridir. Deri kanseri her ne derece vücudun her bölgesinde olabilse de en fazla yüz, kafa ve boyun bölgesinde görülür. Deri kanseri olmamak açısından, ve deri kanseri olanlar güneş ışınlarına fazlaca mağruz kalmamalılar. Bu yazımızda sizleri bilgilendirmek adına, deri kanseri nedenlerine ve tedavisine deyiniyoruz…

 

Deri Kanseri Belirtileri deri üzerindeki şişlik veya uzun süredir iyileşmeyen yaralar şeklinde başlayabilir. Vücudunuzdaki lekelerin, çil ve benlerin şekil, renk ve boyutlarındaki değişiklikler de yakından izlenmelidir. Bu değişiklikleri fark edebilmek açısından vücudunuzu iyi tanımalı ve düzenli olarak tepeden tırnağa kontrol etmelisiniz. Cilt Kanserinin Belirtileri görüldüğü takdirde ihmal edilmemelidir, çünkü Deri Kanseri Erken Tedavi edildiği takdirde iyileşme oranı fazladır.

Deri Kanserinin Nedenleri arasında ilk sırayı ultraviyole güneş ışığına fazlaca maruz kalmak alır. Bunun yanında X ışınına sürekli maruz kalmak, kömür ve arsenik gibi maddelerle uzun süreli temas ve genetik yatkınlık Deri Kanserine yakalanma riskini arttırır.

Deri Kanserine yakalanma riski aleni renkli ve kolay kızaran bir tene sahip olan, gözleri ve saçları aleni renkli, aleni havada direkt güneş ışığına fazlaca maruz kalan, ailesinde Deri Kanseri vakası görülmüş olan, Ekvatora yakın ya da yüksek kesimlerde yaşayan ve derisinde yüksek ölçüde çil ve ben olan kişilerde daha fazladır.

Deri Kanseri Tedavisi kanserli dokunun cerrahi müdahale ile alınması şeklinde yapılır. Tedavide erken teşhis önemlidir.

Deri Kanserinden Korunmak açısından cilt özellikle ultraviyole güneş ışınlarından korunmalıdır. Bunun açısından özellikle güneşli havalarda güneş ışınlarının direkt temasını önlemek açısından aleni renkli, uzun ve bol giysiler giyilmeli ve uzun süre güneş altında kalınmamalıdır.

]]>