Çikolata kisti kısırlığa sebebiyet olur mu?

Kadın hastalıkları kadınların yaşam kalitesini düşürüp hem cinsel hayatlarını hem de günlük yaşantılarını etkileyen bir sorun olmasının yanı sıra, aynı zamanda kadınların anne olma şansını da azaltıyor ve gebe kalmasını engelliyor. İşte bu hastalıklardan biri de, günümüzde görülme oranı sıkça artmış olan çikolata kistidir. Kadın doğum uzmanları çikolata kisti (endometriozis) sorununun kadınlarda kısırlığa sebep olduğunu söylemekteler.

Çikolata kisti kısır yapar mı?

Boyutları 1 ile 10 cm arasında olan çikolata kistleri, kadınların yumurtlama fonksiyonlarını bozarak tüplerde yapışıklık sorununa sebep olup çağımızın amansız hastalığı kısırlığa( infertilite) yol açarak, kadınların anne olma şanslarını elinden almaktadır.

Çikolata kisti kadınların sayı dönemlerinde şiddetli sancılara da sebep olmaktadır. Adet döneminde şiddetli sancı çekmesinden dolayı doktora giden kadınlara yapılan bir takım testler ve ultrason ile çikolata kistinin tanısı kesin olarak konur. Özellikle de laparoskopi çikolata kistinin kesin tanısı açısından kullanılan bir yöntemdir.

]]>