Çiğ kuruyemiş diyabete iyi geliyor

Tip 2 diyabet(şeker) hastaları açısından düzenli bir beslenme planı öneren Nutrigenetik Uzmanı Dr. Nurhayat Gül, beslenme programının karbonhidrattan yoksun olması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca Dr. Gül, düzenli beslenme programında karbohidrat yerine çiğ yemişin tüketilmesi kan şekeri kontrolü açısından daha faydalıdır diye de konuştu.

 

Haftada tüketilen beş boyut kuru yemişin, diyabet hastalığı riskini %27 azaltmaktadır. Dr. Gül, insüline bağlı olmayan şeker hastaları açısından kuruyemiş favori yiyecekleriniz arasında yer almalıdır önerisinde bulundu. Tıp 2 diyabetin son otuz yılda oldukça artış gösterdiğini ve bu sorunla birlikte başka hastalıklarında çoğaldığını dile getiren Dr. Gül, yemişin önemine değindi.

“Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek yerine kuruyemiş tüketmek kan şekeri kontrolü daha iyi sağlamaktadır. Kuruyemiş tüketen Tıp 2 diyabet hastalarında kalp hastalığı riski de azalmaktadır. Kuruyemişler diyabeti geri çevirmeye yönelik bir beslenmede yeşil yapraklı sebzeler, bakliyatlar, düşük şekerli meyvelerle birlikte önemli bir parçadır.”

]]>