Çiğ beslenmenin faydaları nelerdir?

Gıdaları herhangi bir işlemden geçirmek besin öğelerinde bir ölçü azalmaya sebebiyet vereceği açısından, beslenme uzmanları bazı gıdaların pişirilmeden ve hiçbir işlemden geçirilmeden tüketilmesi gerektiğini önermekteler. Çünkü pişirmede dahil gıdaları bazı işlemlerden geçirmek, hem geçirilen işlemin süresine hemde pişirme suyunun sıcaklığına göre gıdalardaki besin öğesi kayıpları artar. Bu sebeple pişirilmeden de tüketilen gıdaları pişirmemeye özen gösterin.

Çiğ beslenmenin faydaları

Tahıllar, kurubaklagiller, çoğu et ürünleri, patates, kereviz ve patlıcan yenilebilir bir duruma gelmesi açısından pişirilmesi gereken gıdalardır. Bu gıdaları pişirerek tüketmek üzerindeki olan mikroplar ve diğer maddelerin yok edilmesi açısından gereklidir. Ancak ıspanak, maydanoz, yeşil soğan, havuç, bezelye, sivri biber, brokoli, domates, enginar, karnabahar, lahana, marul, sarımsak gibi yemekler çiğ yendiklerinde birçok kanser hastalıklarının önlenmesine yardımcı oluyorlar.

Sebzeleri çiğ yemenin yararları arasında kalp hastalıklarından korunma, kansızlığın giderilmesi, sindirimin güçlenmesi, iştahın açılması, ödemin önlenmesi , kabızlığın giderilmesi, bağırsak zehirlenmesinin önüne geçilmesi de yer alır.

]]>