Çıban Tedavisi Nasıldır?

Deri üzerindeki kıl diplerinden cerahat mikroplarının içeriye girerek kıl dibinde ve komşu dokularda iltihap oluşturmasına çıbanadı verilir. Çıbanı oluşturan başlıca etmen, stafilokok bakterisidir. Bu bakteriler, herhangi bir hastalık yapmadan deri yüzeyinde bulunabilirler. Ancak deride bir çatlak olduğunda kıl köklerine inerler ve orada çoğalıp çıbanı oluştururlar. Çok yağlı tüketmek yiyenlerde deri yağlanacağı açısından, kıl köklerindeki iltihaplanma daha sık görülebilir.

Çıban oluşumunda; deri kızarıp daha duyarlı bir hal alır. Bir zaman sonra içinde irin olan çıban başı geçen süreyle gelişir ve ağrılı bir yaraya dönüşür.
Çıban tedavisinde, çıban oluşan bölgenin temiz tutulması çok önemlidir. Daha sonra ki aşama tahrişin önlenmesi ve antibiyotik merhemlerin uygulanmasıdır.
Bu işlemler şu biçimde gerçekleştirilir:
Antiseptik solüsyonlarla yara çevresi temizlenir.
Temizlenen bölge gazlı bir bezle örtüp bantlanır. Mümkün oldukça bölgenin su ile teması engellenmelidir.
Bulunabilmesi durumunda, karaboynuzotu tohumları dövüp, un haline getirip, çıbana sürmek iyileşme sürecini hızlandırır. Aynı biçimde keten tohumu dövülerek bal ile karıştırılıp kullanıldığında da aynı etkiyi yaratır.

]]>