Çıban sebebiyet çıkar?

Vücudumuzda sivilce görünümünde rahatsız edici bir görünüme sebep olan çıban, aslında vücudun kendini savunarak irinleri dışarı atma sistemidir diyebiliriz. Çıban, çıkan yer ağrısıyla kendisini hissettirir ve tedavisi açısından halk arasında birçok yöntemden bahsedilir. Peki çıban nedir, sebebiyet çıkar ve nasıl tedavi edilebilir? Siz sevgili takipçilerimiz açısından bu konudaki detaylı bilgileri barındıran makalemiz burada:

 

Birtakım bakterilerin sebep olduğu çıban, vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelmekte ve daima de vermiş olduğu ağrı ile hayatı zehir etmektedir. Sağlıksız bir yapı olan çıban, bazı hastalıklardan ya da vücut bakımının yetersizliğinden meydana gelmektedir. Vücuttaki irin ve cerahatlerin, vücudun bir bölgesinde toplanması olarak tanımlanan çıban, gün geçtikçe daha da kötüye gidebilir.

Çıban nedenlerine göz atacak olursak; diyabet hastalığı, aşırı fiziksel aktiviteler, dermatit, stres, tahriş, besin alerjisi, yeteriz beslenme, tıraş olurken cildin tahriş olması, kötü temizlik gibi birçok sebep çıban çıkmasına sebebiyet olmaktadır.

]]>