Çayır papatyası faydaları nelerdir?

Çayır çimenlik alanda kendiliğinden yetişen ve normal papatyalara göre daha büyük yaprakları olan, boyu da normal papatyaya göre daha uzun olan çayır papatyası koyungözü olarak da bilinen bir bitkidir. Daha çok bahar mevsiminde rastladığımız çayır papatyasının sağlık ve güzellik üzerinde envaiçeşit faydaları bulunmaktadır. Özellikle çayır papatyasını toplayıp çiçeklerini tek tek koparıp kullanmak hastalıklarnın tedavisinde daha etkilidir. Peki çayır papatyasının yararları nelerdir?

Çayır papatyasının faydaları

 

Çayır papatyasının öncelikle çiçeklerinin ne tür etkileri bulunduğunu açıklamak istiyorum. Çayır papatyasının çiçekleri doğru ve düzenli kullanıldığı zaman idrar söktürür. Çayır papatyası vücuttan idrar atılımını artırmakta olduğundan idrar yollarının temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda müshil görevi görerek de bağırsakların temizlenmesine yarar sağlar.

Bağışıklık sistemini de kuvvetlendiren çayır papatyası solunum yolu hastalıklarına yakalanmanızı önler. Özellikle de bronşit hastalıklarının tedavisinde çayır papatyası rahatlıkla kullanılabilir. Çayır papatyası öksürük ve balgamı kesmekte, göz iltihaplanmasını tedavi etmekte, hemoroid hastalığının iyileşmesinde rol oynar, böbrek kumu ve taşlarına iyi gelir.

]]>