Çayın faydaları ve yararları

Toplum olarak çok sevdiğimiz çay, vücuda öylesine harika katkılarda bulunuyor ki görünce eminim çok şaşıracaksınız. Boğaz ağrılarına, ciltteki yaraların çabucak iyileşmesine çok büyük katkıda olan çayı, herkesin içmesinde faydası olacaktır. Sizlere bu yazımızda çayın faydalarını ve ne tür rahatsızlıklar açısından iyi geldiğini bilmeniz açısından,  sizlere bilgi amaçlı aktarıyoruz…

 

Örneğin saçınız kuru ve matsa; şampuanladıktan sonra son olarak durularken bir çaydanlık ılık çay ile duruladığınız takdirde, saçınızın ışıldadığını ve canlandığını göreceksiniz. Ilık bir leğen çay, 10 gün içerisinde ayak kokunuza da derman oluyor. Üstelik bunun açısından yatmadan önce 10 dakikanızı ayırmanız gerekli. Boğaz ağrılarında ise ılık çayla yaptığınız gargara işe yarayacaktır.

Ayrıca çayı yüzünüzdeki yaraların iyileşmesi açısından antibiyotik etkisinden yararlanarak pamuk ile tatbik edebilirsiniz. Eğer gözünüzdeki çapaklardan ya da şişliklerden şikayetçiyseniz de çay, işinizi görecektir. Hafif sıcak çaya batırdığınız pamuğu bir süre göz kapaklarınızın üzerinde tutmanız gerekli.

Dilinizi ısırdıktan sonra 9 gün içerisinde iyileşmesi çok canınızı yakıyorsa; günde 3 kere ılık çayla gargara yaptığınız taktirde, dilinizdeki yara 3 gün içerisinde geçecektir. Çayın saymakla bitmeyen faydaları size kusursuz bir güzellik ve sağlık getirecek.

 

]]>