Çayı sıcak içmek zararlı mı?

Uzmanlar yapmış oldukları bir takım araştırmalar neticesinde sıcak çayın sağlığa zararlı olduğunu kanıtlamalarına rağmen, insanlar sıcak çay içmekten vazgeçmiyor, vazgeçmeyecek gibi görünüyor. Oysa ki sıcak çay mide hasarından kansızlığa kadar sebep olabiliyor. İşte Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Sedat Üstündağ’ın tiryakisi olunan bu içeceğin zararları hakkında yapmış olduğu açıklamalar:

Milli içeceğimiz haline gelen çayın faydaları arasında kanser riskini azalttığı yer almaktadır, lakin çay sıcak içildiği zaman başka hastalıklarnı tetiklemektedir. Bu sorunların başında ise az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi kansızlık sorunu ve mide hasarı gelmektedir. Koyu ve sıcak içilen çay vücuttaki demiri bağlamaktadır. Çay sıcak ve koyu içildiğinde mide ve bağırsak sistemindeki demiri bağlayarak anemi sorununun husule gelmesinde rol oynar.

Doç. Dr. Sedat Üstündağ: “Çay, halkımızın gerçekten çok tükettiği bir içecek. Hatta bizim milli içeceğimiz desek yanlış olmaz. Çayın çok olumlu yanları, damarları ve solunum yollarını, böbrek ve idrar yollarını genişletici etkileri var. Ayrıca yeşil çayda antioksidan dediğimiz, gün içerisinde hücre içerisinde oluşan toksin atıkların vücuda verdiği zararları engellemeye yönelik bir takım etkinliği söz konusu. Yapılan araştırmalarda günde 3 defa çay içildiği zaman içerdiği antioksidan maddelere bağlı olarak kanser oluşumunu bile yavaşlattığı çay içenlerde kanserin daha az oluştuğu belirlendi” diye konuştu.

]]>