Çam Sakızı Nedir? Çam Sakızı Ne İşe Yarar? Çam Sakızının Faydaları

Çam sakızı, çam ağacından alınan, bal renginde ve kıvamında, keskin kokulu, acı bir maddedir. İçerisinde kolofan ve reçine asidi bulunmaktadır. Yani çam ağaçlarının doğa açısından faydası olduğu kadar, birde insan sağlığı açısından faydaları da var.  Çam sakızının faydalarının bazılarını bir çok kişi biliyodur. Peki faydalarının tamamını biliyormusunuz? Bilmiyorsanız, buyrun aşağıya bir göz gezdirin…

 

Çam Sakızının Faydaları ve Etkileri: Solunum yolu hastalıklarına karşı etkili olan çamsakızı, akciğer iltihaplarına ve öksürüğe karşı faydalıdır. Sesi açar. Mideye kuvvet verir. İdrar yollarındaki hastalıklara karşı da faydalıdır.

Çam Sakızı Nasıl Kullanılır? Gül suyu ile karıştırılıp göze damlatılırsa göz ağrısını giderir. Çam sakızı, birer çay kaşığı un ve karabiberle karıştırılıp badem yağıyla kaynatıldıktan sonra yumurta akı ile birlikte basura sürülürse, basur memesini düşürmeye yardımcı olur. Çam sakızı, adından da anlaşılacağı gibi sakız olarak da çok eskilerden beri kullanılmaktadır.

]]>