Çakal Eriğinin Mucize Faydaları

Çakal eriği, daima 3 yada 4 metreye kadar uzayabilen, ak renkte çiçekleri olan , bodur bir ağaçtır. Meyveleri iri çekirdekli vede  ekşidir. İçerisinde organik asitler, pektin ve şeker olur. Çiçekleri flavon ve glikozitler açısından zengindir. Meyveleri ve yaprakları ise bol ölçüde tanen içerir. Çakal eriğini genelde bebek emziren anneler, sütlerinin çoğalması açısından kullanırlar. Çakal eriği  sütü çoğaltma özelliğine ile kalmıyor, bir çok hastalığıda derman oluyor. Çakal eriğinin faydaları nelermiş? Buyrun aşağıdaki makalelerden öğrenin…

 

Çakal Eriğinin Faydaları ve Etkileri: Çiçeklerinden hazırlanan çay vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar ve kanı temizler. İdrar söktürücü ve bağırsak solucanlarını düşürmeye yararlıdır. Romatizma ve gut ağrılarını azaltır. Ağız ve boğaz iltihaplarında faydalıdır. Solunum yolu hastalıklarında etkilidir. Meyveleri vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı, grip ve romatizma şikayetlerinde faydalıdır. İshali kesmeye yardımcı olur. Anne sütünü arttırır. Yaprakları da meyvelerine benzer etkilere sahiptir.

Çakal Eriği Nasıl Kullanılır? Çakal eriğinin meyveleri yenebileceği gibi kurutulmuş yaprakları ve çiçekleri de suda kaynatılmak suretiyle kullanılır. Meyveleri de kurutulup suda kaynatılabileceği gibi marmelat ve şurup yapımında da kullanılabilir. Meyve şurubu diş eti ve bademcik iltihapları ve gece altını ıslatma şikayetlerine karşı etkilidir.

]]>