Çağlanın faydaları nelerdir?

Bademin olmamış haline çağla denir ve birçok kişi bu meyveyi pek bilmez. Ama bilenlerde iyi bilir ki ekşi mayhoş bir tadı vardır ve tuz ile de çok iyi gider. Sizlere bu makalemizde çağlanın faydalarından bahsetmek istedik. Bu pek bilinmeyen meyve çağımızın amansız hastalığı olan kansere karşı bile oldukça etkilidir.

 

Çağla, C ve E vitamini ile selenyum içeren bir meyve olması ile hem kanser hastalıklarından bizi koruyor hem de kanser tedavisinde büyük bir başarı elde etmemize yardımcı oluyor. Kanser hastaları çağla meyvesinden destek alarak kansere karşı olan savaşlarından galip çıkabilirler. Ayrıca çağla ihtiva ettiği bu vitaminler ile bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Antioksidan yüklü bu meyve kuru yemiş olarak ta satılmaktadır. Çağlanın faydalarından yararlanmak açısından yeşili kadar kurusunu da yiyebilirsiniz. Hatta bazı ülkelerde yemeklere bile katısallmaktadır.

Baş ağrısına, depresyona ve strese de çok çok iyi gelmektedir. Öksürük kesici ve solucan düşürücü özelliği de olan çağlayı evinizden eksik etmemelisiniz. Çağlanın bir başka faydası da yağlı cilt ve saçlara E vitamini kazandırmasıdır.
Sütle birlikte tüketilirse mideyi kuvvetlendirici bir özelliğe sahiptir, yaşlanmayı geciktirir, kan pıhtılaşmasını önler, damar sertliğini önler, zihin yorgunluğunu giderir. Kolesterol düşürücü etkisi de olur. Kalp krizi riskini azaltır ve balgam söktürür. Daha sayamadığımız birçok faydası olur.

]]>