Çağla meyvesinin faydaları nelerdir?

Bademin olmamış haline çağla denmekte ve pek çoğumuz bu yeşil olan meyvesi tuzlayarak yemekten büyük bir zevk alırız. Ekşi ve mayhoş bir tadı olan çağla meyvesinin aynı zamanda sağlık açısından bir takım hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Çağla meyvesinin faydalarını ve etkili olduğu hastalıkları öğrenmek buyurun yazımızı okumaya devam edin.

caglanin-faydalari-nelerdir

Çağlanın faydaları nelerdir?

Çağla meyvesi ihtiva ettiği C ve E vitamininin yanı sıra selenyum ile kanser hastalıklarında koruma görevi üstlenmektedir. Kanserle savaşta en iyi meyvelerden biri olan çağla, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak pek çok hastalığında gelişimini önler. Antioksidan özelliği olan bu meyve kuru yemiş olarak da satılmaktadır.

Çağla meyvesi pek çok ülkelerde yemeklere eklenmektedir. Gerek kurusu gerek yeşili cilde ve saçlara vitamin kazandırmaktadır. Öksürük kesici özelliği olur ve bağırsaklarda olan solucanların düşmesine de yardım eder. Çağla meyvesinin faydalarından yararlanmak açısından bu meyveyi evinizden eksik etmeyin.

Çağla meyvesinin faydalarından faydalanmak açısından sütle birlikte yiyebilirsiniz. Üstelik sütle birlikte tüketilen çağla, mideyi kuvvetlendirir, kan pıhtılaşmasını önler, kolesterolü düşürür, yaşlanmayı geciktir. Tüm bunların yanı sıra çağla meyvesinin faydaları arasında kalp krizi riskini azaltması, zihin yorgunluğuna iyi gelmesi, damar sertliğini önlemesi, balgam söktürmesi de yer almaktadır.

]]>