C Vitamininin Faydaları

Faydaları

C vitaminin vücutta pek çok görevi vardır. C vitaminin rol aldığı işlemlerden bazıları şunlardır:C vitamininin Faydaları

  • Kolajen oluşumu
  • Büyüme, doku onarımı ve yara iyileşmesi
  • Antikor yapımı ve beyaz kan hücrelerinin stimülasyonu
  • Böbreküstü bezlerde kortikosteroid hormonların oluşması
  • Demirin emilimi ile onun kemik iliği, dalak ve karaciğerde gerekli birikimi
  • Folik asit metabolizması

C vitamini görevlerinin bir çoğunu anti-oksidan olarak çalışarak yapar. Serbest radikallere karşı C vitamini güçlü bir ilaçtır. Serbest radikaller; kanser ve kalp hastalığı gibi bir çok hastalığa neden olduğu düşünülen tahrip edici moleküllerdir.

Eksiklik Belirtileri

Klasik C vitamini eksikliği iskorbüttür. Bu hastalığın ilk semptomları genellikle huzursuzluk, güçsüzlük ve kas ağrısıyla birlikte diş eti kanaması ve dişlerin sallanmaya başlamasıdır. Hafif ve uzun süreli C vitamini eksikliği belirgin klinik semptomlara neden olmaz ama kanser ve kalp hastalığına zemin hazırlar.

Bulunduğu Besinler

Siyah kuş üzümü, Biber(Yeşil), Brüksel lahanası, Mango, Karnabahar, Lahana, Portakal, Üzüm suyu, Tatlı patates, Domates, Pırasa ve Muz

Destek Nedenleri

C vitamini iskorbüt için etkili bir tedavidir ancak bu hastalık günümüzde çok nadir görülen bir hastalıktır. Bunun yanında tedavi sürecini hızlandırmak ve daha iyi sonuç almak için diğer hastalık durumlarında C vitamini desteği uygulanır. Du durumlar;

Enfeksiyon:  C vitamini alımı soğuk algınlığına karşı koruduğu gibi, enfeksiyon halinde C vitamini seviyelerinin düştüğü görülmüştür. Bu nedenle enfeksiyonlarda C vitamini desteği uygulanmaktadır.

Cerrahi Müdahale ve Kemik Kırılmaları: Kırıkların uygun bir şekilde kaynaması için C vitamini hayatidir.

Dental ve Oral Durumlar: Diş çekiminden önce ve sonra alınan C vitamininin diş etlerinin hızla iyileşmesine yardımcı olduğu görülmektedir.

Anemi ve Hemorojik Bozukluklar: C vitamini demir metabolizmasıyla olan önemli bağlantısı nedeniyle, anemi tedavisinde de çok önemli bir yer tutmaktadır.

Mide Hastalıkları ve Ülser: C vitamini ülserin iyileşmesi için çok önemlidir ancak c vitamini desteği suda eritilip içilen formda kullanılmalıdır.