Burkulmalarda ilk yardım nasıl yapılmalı?

Yanlış bir hareket sonucu aniden husule gelen, eklem yüzeylerinin anlık bir biçimde ayrılması durumu olan burkulmalar, zaman zaman hepimizin başına gelmiş ortopedik hastalıklarndan biridir. Ekseri ayak bileği burkulması sürekli yaşanan bir sorundur ve bu sorun şiddetli ağrı yaşanmasına sebep olur. Burkulmalarda ilk yardım nasıl olmalıdır, burkulma tedavisi açısından yapılması gerekenler nelerdir, işte yanıtları:

Burkulmalarda ilk yardım

Burkulmalarda ilk yardım uygulaması açısından öncelikle burkulan bölgenin çok zorlanmamasına dikkat edilmelidir. Yanlış bir davranış ciddi sakatlanmalarına sebebiyet vereceği açısından, ilk müdahale son derece bilinçli bir biçimde yapılmalıdır. Bunun açısından ise, sıkıştırıcı bir bandaj yardımı ile dolaşımı engellemeden burkulmuş olan eklem tespit edilmelidir. Ağrı ve şişlik sorunlarını azaltmak açısından ise, söz konusu bölge yukarı doğru hafifçe kaldırılmalıdır.

Burkulmalarda ilk müdahale açısından soğuk uygulama önerilir. Burkulan bölge hareket ettirilmeden havluya sarılı buz veya soğuk su ile kompres yapılmalıdır. Burkulmuş olan bölge kalp seviyesinin üzerinde kalacak biçimde yukarıda tutulmalıdır. Bunun açısından yastık kullanabilirsiniz. Eğer burkulma el bileğinde ise bir tülbent yardımı ile kol sarılmalı ve kalp seviyesinin üstünde kalacak biçimde tülbent boyuna bağlanmalıdır. Aynı zamanda el bileği burkulmalarında parmakların hareket ettirilmesi kasların pompalayıcı etkisi ile şişliğin azalmasına yardımcı olur.

Uzun süre geçmeyen burkulmalarda muhakkak tıbbi yardım alınmalıdır. Geçmiş olsun…

]]>