Bu besinler beyni çalıştırıyor

Araştırmalara göre, bazı yemekleri daha fazla yiyerek hafıza, algılama yeteneği ve dikkati artırıp, daha hızlı düşünebilmek mümkün. Sınavlara hazırlanan öğrencilerin beyinlerinin daha iyi çalışması açısından zencefil, kimyon, havuç, ceviz, fındık, fıstık, lahana, karides gibi besinleri almalarını öneriliyor.

Diyetisyen Ferin Batman, yaklaşan imtihan günleri öncesinde, ilköğretim ve liselerin son sınıflarında okuyan öğrenciler açısından “beynin daha iyi çalışmasına yardımcı olacak yiyecekler” hakkında bilgi verdi.

Batman, öğrencilerin sınavlar açısından son hazırlıklarını yaptıklarını, lakin pek çoğunun, “konsantre olamamaktan, öğrendiklerini çabucak unutmaktan, dikkatini veremeyip aynı sayfayı tekrar tekrar okuduklarından” yakındıklarını söyledi.

Vücudun küçük bir bölümünü oluşturan beynin, yiyeceklerle alınan enerjinin yüzde 20’sini harcadığını, beynin, kanın taşıdığı oksijen ve glikozla beslendiğini kaydeden Ferin Batman, “Araştırmalar, belirli yemekleri daha fazla yiyerek hafızanızı, algılama yeteneğinizi, dikkatinizi artırıp, daha hızlı düşünebileceğinizi gösteriyor” diye konuştu.

Odaklanma açısından ceviz, fındık

Batman, bir konuya “odaklanma” açısından ceviz, fındık, fıstık, soğan ve karides gibi yiyeceklerin yenmesini önerdi. Batman, şunları söyledi:

“Ceviz, fındık, fıstık gibi yemekler konferanslarda, konserlerde, uzun araba yolculuklarında, sinirleri kuvvetlendirirken, beyindeki haber alma maddelerinin oluşumunu hareketlendirirler. Soğan, aşırı yıpranmaya, fiziksel yorgunluğa karşı kanı sulandırır, beyin oksijeni daha iyi alır. Karides, beyin besinidir. Vücuda önemli Omega-3 yağ asitleri sağlar. Dikkat verme süresini daha uzatır.”

Lahana stressiz öğrenmeyi sağlar

Öğrenmenin artırılması açısından çeşitli önerilerde olan Batman, şunları kaydetti:

“Lahana, tiroit bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı açısından daha stressiz öğrenmeyi sağlar. Stresin getirdiği atıştırma krizlerinde, düşük kalorisi sayesinde bol bol çiğ olarak yenebilir. Limon- portakal, C vitamininden dolayı canlandırır, algılama yeteneğini artırır. Çalışma ve imtihan öncesi, limonata veya portakal suyu açısından. Yaban mersini, beynin kanla daha iyi beslenmesi açısından, uzun süreli bir öğrenmede ideal bir meyvedir.”

Ezber açısından havuç

Hafızayı güçlendirmek açısından de havuç, ananas, avokado, zencefil, kimyon gibi yiyecek ve baharatların tüketilmesini isteyen Ferin Batman, bu besinlerin faydalarını şöyle anlattı:

“Havuç, beyin metabolizmasını canlandırarak, hatırlama yeteneğini arttırır, bir şey ezberlerken bir küçük tabak sıvı yağlı havuç salatası yiyin. Uzun bir metin ezberleyebilmek açısından yüksek ölçüde C vitaminine ihtiyaç vardır. Ananas bunu sağlar, ayrıca önemli bir element olan mangan içerir. Avokado, kısa süreli hafıza içindir. Fazla ölçüde yağ asidi içerir. Çalışırken yarım avokado yeterlidir.”

Yeni fikirler üretmek açısından zencefil

Yaratıcılığın geliştirilmesi açısından zencefil yenmesini öneren Batman, zencefilin içerdiği maddelerin beynin taze fikirler üretmesinisağladığını söyledi. Batman, “Zencefil alındığı zaman kan sulandığı açısından vücutta daha serbest akar, beyin oksijenle beslenir” diye konuştu.

Kimyonun da içerdiği uçucu yağların bütün sinir sistemini uyardığını söyleyen Ferin Batman, “Aniden bir fikre, bir buluşa ihtiyacı olan kimyon çayı içmelidir. Çay, bir fincana iki tatlı kaşığı dolusu kimyon eklenerek yapılabilir” dedi.

Mutluluk

Ferin Batman, küçük bir kase çileğin, stresi gidererek mutluluk verdiğini, muzun da “serotonin” maddesi içerdiği açısından mutluluk verdiğini kaydetti. Batman, kırmızı biberdeki aroma maddelerinin de vücudun mutluluk hormonu salgılanmasına sebebiyet olduğunu belirterek, çiğ ve acı olan kırmızı biberin en etkilisi olduğunu bildirdi.

]]>