Boş Gebelik Dış Gebelik Yalancı Gebelik

Fallop tüpünde başlayan döllenme,  sonrasında gebelik ürünü tüp içinde ilerler ve rahim içinde en uygun yere yerleşir. Bunun sonucunda ise normal rahimiçi gebelik süreci başlar. Herhangi bir sebebiyet ile  döllenme sonrası gebelik ürününün rahim içine ulaşamadan başka bir yerde gelişimini devam ettirmeye başlaması sonucu dış gebelik adı verilen durum oluşur. Boş gebeliğin görüntü olarak normal gebelikden hiçbir farkı yoktu. Aradaki tek fark, normal gebelikde anne karnında bebek varken, boş gebelikte bebek yerine yalnızca anne karnında su olur. Yazının devamı açısından aşağıya inin…

Yumurtalık yolu içinde oluşan gebeliğe dış gebelik denir. Laporoskopi denilen yöntemle delikler açılarak yapılabildiği gibi normal sezeryan şeklindede yapılabilir.

Gebeliğin gelişimi sırasında tüpün yırtılması ile oluşan kanamayı önlemek açısından bu dış gebelik sonlandırılmalıdır.  Ameliyatla tüpün ve gebelik mahsülün alınması ( Salpingectomie ) gerekebileceği gibi yalnızca gebelik ürününü almak ta ( Linear salpingostomie) mümkün olabilir.

Ameliyat acil olarak genel anestezi altında yapılır ve 30-60 dakika kadar sürer. Ameliyat genelikle karına 3 sayı delik açılarak laporscopie ile yapılabildiği  gibi aleni operasyon şeklinde de yapılır. Hastahanede ortalama 2 gün kadar kalınır.

]]>