Böbrek üstü bezi tümörleri belirtileri

Üçgen biçiminde böbreklerin hemen üst kısmında yer alan böbrek üstü bezleri sağlığımız açısından yaşamsal önem taşıyan hormonları salgılamakla görevlidirler. En önemlisi de stres anından vücut dengemizi koruyan böbrek üstü bezleri, mütenevvi hastalıklardan ötürü karın içinin görüntülenmesi sonucu ya da ani tansiyon yükselmelerinden dolayı tümörle karşı karşıya kalabilmektedir. Anadolu Sağlık Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Türemen ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kemal Raşa böbrek üstü bezi tümörü belirtilerini merak edenler açısından önemli açıklamalarda bulunuyor.

Böbrek üstü bezlerinin kan basıncını sabit tutmak, sıvısallar ile elektrolitleri dengelemek ve stres anında vücuttaki gerekli düzenlemeleri yapmak gibi önemli işlevleri bulunduğunu söyleyen uzmanlar, meydana gelen tümörlerin yüzde yirmisinin hormonlardan kaynaklandığını söylemekteler.

Dr. Türemen, böbrek üstü bezi tümörlerinin belirtilerini ise şöyle sıralıyor: “Ani ve ataklar halinde olan kan basıncı yüksekliği, buna eşlik yapan soğuk terleme, deride solukluk, aşırı kaygı durumu (panik atak ile karışabiliyor), baş ağrısı, ‘flushing’ denilen yüzde ve boyunda atağa eşlik yapan kızarıklık hali, bulantı ve kusma ile nefes darlığı…”

]]>