Bitkisel Çayların Faydaları Hangi Bitki Çayı Neye İyi Geliyor

Bitki çayları bitkisel olarak kullandığımız ürünlerin başında geliyorlar insanın doğasında doğkırmızı olmak var bu sebeple insan doğkırmızı olarak beslenmek üzere donatılmıştır.
Yüzyıllardır  tüketilen bitki çayları insanı zinde tutuyor ve  ferahlatıyor ve aynı zamanda  zayıflatıyor daha sayamadığımız bir çok faydalı sebep var kullanmak açısından dilerseniz makalenin tamamını okuyarak hangi bitkisel çaynın neye iyi geldiğini öğrenerek düzenli olarak tüketmeye başlayabilirsiniz…

Bitki çayları en sık kullandığımız bitkisel ürünlerden. Ancak bitkisel çaylarnı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Çayların tedavi edici etkisini artırabilirsiniz.

İlaç yapımında da kullanılan bitkiler, doğkırmızı şifa kaynakları.

Bitki çayı hazırlarken özellikle taze kaynamış klorsuz su kullanılmalı.

Suyunuzu kaynattıktan sonra bir-iki dakika dinlendirin.
Porselen bir demliğe önce, çayını yapacağınız bitkiyi koyun ve üzerine gerekli ölçüde su ekleyin.

Genellikle 1 tatlı kaşığı kuru veya bir avuç taze ot açısından dörtte bir litre su kullanmak gerekir.
Çayın demlenmesi açısından 2-5 dakika yeterlidir.
Kök bitkilerden çay yapacağınız zaman (zencefil, havlıcan gibi) aynı ölçüde su ve bitkiyi birlikte cezveye koyup kaynatma yoluyla çayınızı yapabilirsiniz.
Şifalı çay alınan şifalı bitkiler
IHLAMUR NEYE İYİ GELİR

Soğuk algınlığına ve öksürüğe karşı en etkili ve en yaygın olarak kullanılan doğkırmızı ilaçlardan biri olan ıhlamur, uykusuzluk, spazm ve kan dolaşımı bozukluklarında da kullanılır. Özellikle gece saatlerinde fazla içmemeye dikkat etmek gerekir, çünkü yüksek ölçüde alındığında uykusuzluğa sebep olabilir.

Yapraklarında çok ölçüde klorofil taşımasından dolayı, kansızlık durumunda kullanılmasında fayda vardır. Diğer çaylarda olduğu gibi ıhlamuru da hazırladığınız zaman açısından ve bir daha kaynatmayın. Çünkü uzun süre kaynatılıp içilen ıhlamur size yarardan çok kötü etki verebilir.
YOGİ ÇAYI NEYE İYİ GELİR

Hintli yogilerin içtiği baharatlı bir çay. Tam da kış mevsimine uygun, yani ısıtıcı. Ayurvedik bir çay yogi çayı ve normalin üstünde baharatların karışımından oluşuyor. Bu çayı hazırlamak açısından ufak bir tencereye bir parça kabuk tarçın, 4-5 kakule tanesi, 1 ufak kök zencefil, 2 karanfil ve 4-5 sayı tane karabiber koyun. Üzerine 2 su bardağı su ilave edip 5 dakika kadar kaynattıktan sonra dilerseniz içine 1 tatlı kaşığı siyah çay ekleyip biraz demlendirip süzün. Dilerseniz sütle karıştırıp açısından.
ISIRGAN NEYE İYİ GELİR

Isırgan, birçok rahatsızlığa iyi gelen ve sonbahardan ilkbaharın sonuna kadar bahçelerde bol ölçüde yetişen bir ottur. Özellikle metabolizma rahatsızlıklarına, mide, bağırsak, böbrek, romatizma ve gut hastalıklarına iyi gelir. Ayrıca nefrit, sarılık, idrar yolları taşları ve özellikle kansere karşı günde 3-4 fincan ısırganotu çayı çok faydalıdır. Isırgan çayını hazırlamak açısından kişi başına bir tatlı kaşığı kuru veya bir avuç taze ısırganotu yeterlidir.
BİBERİYE NEYE İYİ GELİR

Bu güzel kokulu bitkinin kullanılmadığı hastalık yok gibi. Özellikle kan dolaşımı hastalıklarına, romatizma ve astım hastalıklarına, mide ve bağırsak gazlarına karşı kullanıldığı gibi ağır yemeklerden sonra içildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca bronşit, öksürük, migren, gastrit, başağrısı, ağrılı sayı, düşük tansiyon, kabızlık, safra kesesi taşı, ishal ve karaciğer rahatsızlıklarına da birebirdir. Hoş bir tat vermesi açısından biberiye çayına bir parça da kabuk tarçın atabilirsiniz.
REZENE NEYE İYİ GELİR

Rezene, Ege Bölgesi pazarlarında bahar aylarında bol olan bir bitkidir. Rezene çayı özellikle gaz ve kramp ağrılarında, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır. Özellikle bebeklerin gazlı olduğu zamanlarda sık başvurulan bir ilaçtır rezene çayı. Öksürük ve soğuk algınlıklarında ve çocuklarda boğmaca hastalığı sırasında rezene çayı faydalıdır. Listeyi uzatmak mümkün: Hıçkırık, bulantı, idrar yolları iltihabı, böbrek taşları gibi birçok yapıda rezene çayına başvurabiliriz.
HİNDİBA NEYE İYİ GELİR

Hem salatalarda, hem de haşlanarak zeytinyağı ve limon ilavesiyle kullanılabilen hindiba iyi bir idrar söktürücüdür. Karaciğer hastalarının, romatizmalıların ve şeker hastalarının sofralarının baş köşesine oturtması gereken otlardan biridir hindiba ve bunlardan başka bağırsakları yumuşatır, müzmin romatizma, gut, böbrek ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır. Hindiba köklerinden yapılan kahve iyi bir iştah açıcıdır. Romatizma hastaları ilkbahar ve sonbaharda 4-6 hafta arası sabah ve gece hindiba çayı içerek kür yapabilirler ve faydasını da hızla görürler. Hindiba çayı hazırlamak açısından kişi başına 1-2 tatlı kaşığı doğranmış hindiba kullanılır.
NANE NEYE İYİ GELİR

Nane çayı, mide ve bağırsak gazlarında, bulantı ve kalp çarpıntısında içilir. Sindirim sistemi rahatsızlıklarında, karın ağrısı, ishal, safra kesesi taşı, baş ağrısı, migren, sinüzit, diş ağrısı, halsizlik, bronşit, öksürük gibi rahatsızlıklarda da tedavi edici özelliği olan nane, nefes darlığında da şöyle kullanılabilir: Bir tülbentin üzerine bal konur, üzerine taze veya kuru nane yaprakları serpilir ve yatmadan önce göğüs üzerine bağlanır, sabaha kadar bırakılır.
KEKİK NEYE İYİ GELİR

Kekik çok güçlü bir antiseptik olarak biliniyor. Kekik yağıln baharatların karışımndan alınan timol birçok ilaçta, hatta ameliyatlarda yara temizlemek açısından kullanılıyor. Eski zamanlarda salgın hastalıklarda kullanılan kekik günümüzde de grip salgınlarında bol bol kullanılmalı. Ve boğmaca olana, öksürene, bronşite yakalanana, midesi rahatsız olana, ishal olana, sayı sancısı çekene kekik çayı içirmeli. Böcek sokmalarında deriye sürülerek kullanılan kekik, cilt hastalıklarında da banyo suyuna atılarak kullanılabiliyor.
ZENCEFİL NEYE İYİ GELİR

Ayurveda ve Çin Tıbbı’nda 5 bin yıldır kullanılan zencefil, ısıtıcı bir ottur. Özellikle metabolizma rahatsızlıklarında temizleyici, düzenleyici ve canlandırıcı bir etkiye sahip. Ayrıca faranjitte, ishal, gaz gibi durumlarda, kan dolaşımını artırmak açısından, kas hastalıklarında ve romatizmal ağrılarda kullanılıyor. Soğuk algınlıklarında çayını içebilir, öksürük açısından zencefil, zerdeçkırmızı ve bal karışımını sabah ve gece aç karnına şurup niyetine kullanabilirsiniz. Zencefil canlandırıcı olduğu açısından akciğerleri temizler, gazı önler ve terlemeyi artırarak cildin de temizlenmesini sağlar.
ADAÇAYI NEYE İYİ GELİR

Kızılderililerin kutsal bitkisi adetlan adaçayı, Akdeniz yöresinde bol bol yetişir. Antibiyotik ilaç görevi gören adaçayı diş eti rahatsızlıklarında ve boğaz ağrılarında çok faydalıdır. Sinir bozukluğu, baş dönmesi, titremeye iyi gelir ve menopoz döneminde karşılaşılan terlemeyi durdurur. Ayrıca dolaşım sistemi hastalıklarında, tansiyon düşüklüğünde, sindirim sistemi bozukluklarında, psikolojik rahatsızlıklarda, halsizlikte, sinir hastalıklarında da kullanılır. Özellikle boğaz ve ağız içi iltihaplarında günde birkaç defa adaçayıyla hazırlanıp soğutulmuş çayla gargara yapın, iyi geldiğini göreceksiniz.
ELMA NEYE İYİ GELİR

Elma, besin değeri dışında nefes darlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur, lifli olduğu açısından bağırsakları temizler, karaciğerinden şikayet edenler, romatizmalılar ve hatta şeker hastaları bile elmadan faydalanabilirler. Elma yatıştırıcı, uyku vericidir, baş ağrılarına iyi gelir. Taze elma suyu cilde sürüldüğünde dokuları sağlamlaştırır ve teni güzelleştirir. İlkbaharda toplanan elma çiçekleri kurutularak sonbahar ve kış aylarında kaynatılır, göğse ve öksürüğe iyi gelecek bir şurup elde edilir. Kurutulmuş elma parçalarından çay yapabileceğiniz gibi kabuğuyla küçük parçalara böldüğünüz elmaları kaynatarak içine isterseniz limon ve portak

 

]]>