Bitkisel Çay tüketenler dikkat

Açıkta satılan bitki çayları, içine bulaşan yabancı atıklar nedeniyle fayda yerine kötü etki verebilir. Bazı uzman doktorlarımız,  açıkta satılan bitkisel çayların, kış aylarında vücudun direncini artıracağı düşüncesi ile  alınmasına karşın içine bulaşan yabancı atıklar nedeniyle fayda yerine hastalıklarna sebebiyet olabileceğini, bu sebeple açıkta satılan ürünlerden uzak durulması gerektiğini bildirdiler. Bitkisel çayların nekadar faydalı olduğunu, hatta şifa olarakta içildiğini bir çoğumuz biliyoruz. Fakat fayda sağlıyacağını ve şifa vereceğini düşünerek alacağımız bitkisel çaynın aleni olması ters etki yapabilir, hatta kötü sonuçlar da doğurabilir.  Bu sebebiyet ile açıkta satılan bitkisel çaylarndan uzak durmanızı öneriyor ve  aşağıda vermiş olduğumuz makaleyi bir incelemenizi öneri ediyoruz…

 

MUCİZE BESİNLER

Prof. Dr. Özcan, özellikle adaçayı, biberiye ve kekik çaylarının antioksidan maddelerce zengin olması nedeniyle tüketiminin daha da fazla olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Bitkisel çaylar piyasada öğütülmüş olarak ya tek ya da karışımlar halinde piyasada bulunmaktadır. Bitkisel çaylar demleme ve kaynatma usulüne göre hazırlanırlar. Demlemede kullanılacak sıcak su ya bitki üzerine dökülür ya da sıcak su üzerine istenilen oranda bitki çayı ilave edilerek 5-10 dakika beklemeye alınır. Kaynatmada ise istenilen oranda bitki üzerine su ilave edilerek kısık ateşte kaynatma yapılır. Kaynamaya başladıktan itibaren 10-15 dakika daha kaynamaya devam edilir.”
Bitkisel çay tüketiminde bazı noktalara dikkat edilmemesi halinde sağlık açısından fayda yerine kötü etki verebileceğini anlatan Özcan, bitkisel çaylarnda ambalajlarının hava geçirmez olmasına dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

“AÇIKTA SATILAN BİTKİ ÇAYLARI FAYDA YERİNE ZARAR VEREBİLİR”

Açıkta satılan bitkisel çayların kontaminasyona (toz, duman, toprak ve benzeri yabancı atıkların bulaşması) maruz kaldıklarından kesinlikle satın alınmaması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Özcan, şöyle devam etti:
“Açıkta satılan bitki çayları, kış aylarında vücudun direncini artıracağı düşüncesiyle alınmasına karşın içine bulaşan yabancı atıklar nedeniyle fayda yerine hastalıklarna sebebiyet olabiliyor. Ayrıca bitki çayları satın alınırken üretim tarihi ve izni kontrol edilmelidir. Bitkisel çayların tüketilmesinde dikkat edilecek en önemli hususlardan bir diğeri de hazırlanacak olan çayın dokusal özelliğidir. Eğer çay nane, adaçayı, kekik, biberiye gibi yapraksı dokudan oluşmuş ise demleme usulüne gre hazırlanmalı. Çay, tarçın, zencefil, zerdeçkırmızı gibi sert dokulardan oluşmuş ise kaynatma usulüne göre çaylar hazırlanmalıdır. Yani yapraksı veya sert dokulu bitkilerin çayı, yapısına göre farklı usullerde hazırlanmalı. Çünkü yapraksı dokulu olanlara kaynatma uygulanacak olursa bitkideki istenmeyen zararlı maddeler de çaya geçeceğinden faydadan ziyade zararlı bir içecek haline dönüşecektir.”
Özcan, bu gibi bitkilerde çaya aromasını veren uçucu yağların kaynatma ile ortamdan uzaklaşacağı açısından yalnızca renkli bir sıcak içecekten başka bir şey içilmemiş olacağını, bu sebeple uygun ortamlarda uygun biçimde hazırlanan bitkisel çayların tüketilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

]]>