Bitkilerin iyileştirici etkisi bilimsel olarak kanıtlandı

Halk arasında bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan defne, adaçayı, sığırkuyruğu gibi doğkırmızı ürünlerin faydaları, bilimsel çalışmayla kanıtlandı. Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Moleküler Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mahmut Çalışkan, yaptığı açıklamada, kentte normalin üstünde olarak yetişen bitkilerin faydaları üzerinde inceleme yaptıklarını söyledi.

“Bitkilerde anti bakteriyel etkiler var mı?” projesi kapsamındaki çalışmayla, bölgede yetişen defne, adaçayı ve sığır kuyruğunu 2 yıl süresince topladıklarını ve güneş görmeyen bir ortamda kuruttuktan sonra yağlarını aldıklarını ifade yapan Çalışkan, şöyle devam etti:
“Bitkilerden elde ettiğimiz yağları, bakteri ortamına aktardık ve bu biçimde beklettik. Daha sonra bu yağın bakterinin gelişimini durdurup durdurmadığını, anti bakteriyel etkilerinin olup olmadığını araştırdık. Yaptığımız çalışmayla yıllarca ninelerimizin şifa niyetine soğuk algınlığı, öksürük balgam söktürücü olarak kaynatıp içtiği sığır kuyruğunun; mideyi rahatlattığı ve idrar söktürücü özelliği olduğuna inanılan adaçayının; kozmetik sanayisinde normalin üstünde olarak kullanılan ve ağrılara iyi geldiği belirlenen defnenin, anti bakteriyel özelliklerinin bulunduğu ve yararlı olduğu sonucuna ulaştık.”

Çalışkan, hastalıklara iyi geldiğine inanılan diğer doğkırmızı ürün toplulukları üzerinde de araştırmalarının devam edeceğini sözlerine ekledi.

]]>