Bitki Çaylarının Azı Yarar Fazlası Zarar

Çeşitli doktor ya da tıbbi iş ile uğraşan insanların tavsiyeleri ile hazırlanan bitki çayları, günlük yaşantımızda ortalama en fazla  3 ya da 4  bardak kadar tüketilmesi gerekir. Her şeyin fazlası nasıl zararlı ise  aynı kural, bitkisel çaylarnda da geçerli olup bu konuda sağlık problemlerinizin meydana çıkmaması açısından kesinlikle fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz. Sizlere bu yazımızda bitki çayları ile bilinmesi gereken önemli bilgileri aktarıyoruz…

 

Mesela bir ada çayı alımını günde yalnızca 3 fincan yaparak tüketmelisiniz. 3 fincandan sonrası sizlere yarar değil, kötü etki sağlayacağından dolayı bu konuda dikkatli davranmaya özen göstermelisiniz.

Ayrıca kür olarak hazırlanacak olan bitki çayları, belirli zamana yayılarak da vücuda alınabilir. Mesela çeşitli ağrılarınıza iyi gelecek olan bitkisel çaylarnı 3 – 4 haftalık bir döneme yayarak, bu konuda fayda sağlanmasını gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yönde alınan bitki çayları, ağrıları 3 – 4 haftalık zaman diliminde iyileştirmesi doğrultusunda fasıla verilerek daha sonra tekrarlanabilir. Ancak fasıla verilmesi önemlidir. Ara verilmediği takdir de vücutta birikecek olan vitamin ya da minerallerin problem yaşatacağı gibi kanın değerini de düşürebilir.

Bitki çayları, her zaman aç karnına tüketilmeli ve ılık bir su içerisinde tüketimi önemlidir. Ancak nane olan bitkileri tok karnına içerseniz, bu yönde hazmı kolaylaştırıcı etkisiyle karşılaşarak vücudunuza fayda sağlamasını gerçekleştirebilirsiniz.

]]>