Bitki çayı hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Şifalı bitkilerin sağlık açısından faydalarını bilmeyen yoktur sanırım. Çevrede olan çeşitli bitkiler adından da belli olduğu gibi adeta şifa dağıtıyor. Şifalı bitkiler en çok da çay olarak tüketilmektedir. Hemen hemen her bitki, çay olarak tüketildiği zaman fayda sağlamaktadır.

 

Bitki çayı hazırlamak açısından üç yöntem kullanılır. Bunlar; demleme, kaynatma ve yumuşatmadır. Bitki çayı hazırlarken bitkinin meyvesinden, kökünden ve tohumundan yararlanılır. Her biri açısından farklı hazırlama çeşitleri uygulanır.

Bitki çayı hazırlarken çeşit çok ise, tüm bitkiler temiz bir kabın içine konularak sallanılmalıdır. Burada amaç, bitkilerin eşit orada kabın içinde dağılmasını sağlamaktır. Eğer ki bitkinin tohumundan yada meyvesinden faydalanılacaksa, tohum ve meyveler kesilmeli yada ezilmelidir. Burada ki amaç da, toz haline getirilerek daha iyi miktarm yapılmasını sağlamaktır.

Bitki çayı hazırlamak açısından üç yöntem kullanıldığını yukarıda belirtmiştik. Şimdi gelelim bu yöntemlerin doğru kullanımından bahsetmeye.

Demleme: Kullanılacak olan bitkinin üzerine kaynar su dökülür. Yaklaşık 10-15 dakika bekletilir. Bitkinin miktarsü bir bardağa bir çay kaşığı şeklinde olmalıdır.

Kaynama: Kullanılacak olan bitki demliğe konur. Üzerine soğuk su eklenir. Ateşe konulur ve kaynama noktasına kadar ısıtılır. Daha sonra kapatılarak yaklaşık 10-15 dakika beklenir. Kaynama yöntemi kullanılarak hazırlanan bitki çayı 1-2 gün buzdolabında saklanabilir.

Yumuşatma: Bu yöntem de ise, bitkiler soğuk suya konulur. Yaklaşık 5-8 saat oda sıcaklığında bu biçimde bekletilir. Arada bir çalkalanır. Hijyenin korunması açısından ağzı kapalı temiz kap kullanılmalıdır. Kullanım öncesi bir taşım kaynatılarak içilir. Bu yöntemle hazırlanan bitki çayları en fazla 3 gün kullanılır.

Her yöntemde bitkisel çaynı içmeden önce süzmeniz gerekir. Bitki çayı hazırlanırken daima demleme yöntemi kullanılır. Bu yöntem diğerlerine göre daha sağlıklı ve sterildir.

Bitki çayı hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir husus var. Buda, bitkisel çaynın cam veya seramik demliklerde hazırlanmasıdır. Bitki çayı hazırlanırken arada sırada karıştırılmalıdır. Ayrıca bitkisel çaylarnın tatlandırılmaması gerekir. Eğer üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı tüketilecek ise içine bir ölçü bal konulabilir. Tadının acı olmasından dolayı içemediğiniz bitkisel çaylarnı çok az ölçüde meyve suyu ya da şekerle tatlandırabilirsiniz. Şeker hastaları yapay tatlandırıcı kullanmalı. Demliklerin kapakları sıkı olmalı ve buharı dışarı kaçırmamalıdır.

]]>