Beyni Çalıştıran Besinler Nelerdir?

beyni çalıştıran bitkilerBazı besinler içerisinde ki sinir tetikleyici özler sayesinde beynin çalışmasını doğrudan etkileyebilirler. Yüksek zeka,  Unutkanlık veya hafıza kaybı gibi durumların sebebi her zaman besinler bulunmaktadır. Çünkü yediğimiz besinler beyin sağlığımızı etkiler ve gelişimine katkıda bulunurlar.

Toplum alışkanlıkları arasında da yer alan yoğun düşünme zamanların dan önce tüketilen şekerli yiyecekler, uyumamanız gereken veya dikkatinizi toplamanız gereken zamanlardan önce kahve tüketilmesi gibi alışkanlıklar yanlış bir bilgi sanılsa da yapılan araştırmalar tüm bu uygulamaların doğru olduğunu göstermektedir. Beyin ile besinler arasında büyük bir bağ bulunmaktadır.

Beyin vücudun yönetim merkezi olduğu için sinirler ile sürekli vücudun her bölgesi ile iletişim halindedir. Bu işlemi yaparken sinirsel iletici adı altında kimyasal madde salgılar. Bu salgıladığı madde sayesinde hücrelere sinirler yolu ile emirlerini iletebilen beyin için bu maddenin salgı kalitesini arttıran besinler tüketmesi gerekmektedir.

Sinirsel iletici kimyasalını en iyi tetikleyen ve salgılanma hızını arttıran kolin minerali ile daha hızlı çalışmasına ve daha etkili olması sağlanır. Kolin minerali içeriği bakımıyla çok etkilidir ve en çok anne sütünde bulunur. Uzun dönem anne sütü ile beslenen çocukların daha zeki olmasının tek sebebi bu kolin kimyasalıdır. Ayrıca kolin kimyasalı anne sütünden sonra, soya ürünleri, yumurta sarısı ve süt içerisinde de bulunmaktadır.

Kendinizi daha zeki hissetmeniz ve unutkanlık sorunlarınıza çözüm için bol miktarda yumurta sarısı, süt ve soya ürünleri tüketmelisiniz. Bu tükettiğiniz besinlerin içerisinde yer alan kolin minerali ile unutkanlığa ve hafıza kaybına önlem alabilirsiniz.