Beyin sağlığına iyi gelen yemekler

Kalp ve beyin, insan sağlığı açısından en önemli fonksiyonları yerine getiren uzuvlarımızdan olduğundan bu ikiliyi dikkatli bir biçimde korumak ve her zaman sağlıklı olmaları açısından çaba sarf etmek gerekir. Bilhassa da beynimiz vücudumuzdaki tüm organları kontrol edebilen bir organ olduğu açısından bu özeni daha çok adalet ediyor. Beynin her zaman sağlıklı olması bizlerin sağlıklı ve bilinçli bir yaşam sürmesinde önemli rolleri vardır. Beyin sağlığınızı korumak istiyorsanız öncelikle tüketmiş olduğunuz besinlere dikkat etmelisiniz. Sağlıklı bir beyne sahip olmak açısından beyin sağlığına iyi gelen yiyeceklere yönelin. Beyne yararlı olan bu yemekler ise şunlardır:

Beyin fonksiyonlarının düzenli ve sağlıklı çalışmasında rol oynayan besinlerin başında somon gelmektedir. Omega 3 kaynağı olan somon beynin temel kimyasını etkileyerek gelişimini de sağlamaktadır. Haftada en az iki kere somon tüketmeye dikkat edin.

Beyne faydalı olan yiyeceklerin arasında tahıl ürünleri de yer almaktadır. Karbonhidrat bakımından zengin olan tahıllar beynin çok iyi çalışmasını sağlar. Aynı zamanda tahıl ürünleri kendinizi iyi hissetmenize de muavenet eder.

Beyin fonksiyonları açısından faydalı olan besinler arasında muz, avokado, kivi, incir, lahana, brokoli, patates, zeytin, sarımsak, süt ürünleri ve portakal suyu gibi potasyum açısından zengin olan besinlerde bulunmaktadır.

B vitamini ve C vitamini bakımından zengin olan ve beyin merkezinde önemli işlevleri olan tahıllar, baklagiller, süt ürünleri, tavuk, balık, çilek, limon, portakal, greyfurt, mandalina gibi besinleri de sıklıkla tüketmeye özen gösterin.

]]>