Beyin gelişimi açısından Balık tüketin

Balıkta herkes açısından yararlı A, D ve B vitaminlerinden bol ölçüde var. içerdiği koruyucu yağ asidi ile kalp hastalarının sofralarından eksik etmemesi gereken bazı gıdaların başında geliyor. Sadece kalp hastaları açısından değil, beyin gelişimi içinde oldukça faydalı bir besin. Uzmanlar çocuklarımızın normal gelişimi vede  beyin gelişimleri  açısından, haftada mutlak suretle 1 yada 2 kez balık tüketmelerini belirtiyorlar. Ki bunu balığın sağlık açısından çok faydalı bir besin olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Kelimelerimizi çok daha fazla uzatmadan sizlere balık ve balık tüketiminin beyin gelişimine  kattığı değeri ile bilgilendiriyoruz sizleri…

 

Çocuklara 7. aydan itibaren balık yedirilmesini öneren Prof. Dr. Küçüködük, şunları kaydetti:

“Çocukların normal gelişiminin yanı sıra beyin gelişimleri açısından de haftada iki gün mutlak suretle balık tüketmeleri gerekir. Özellikle somon, uskumru, ton balığı, sardalya gibi balıklar Omega-3 yönünden oldukça zengin balıklardır.

Omega-3 yağ asitlerinden DHA insan beynindeki hücrelerin yenilenmesine katkıda olur. Balık türüne göre Omega-3 miktarı farklılık gösterebilir. Genellikle ızgarası yapılan balıklar, Omega-3 yönünden zengin balıklar. Ülkemizde en çok tüketilen balıklardan olan hamsi de Omega-3 ihtiyacını karşılayacak düzeyde.”

Hamilelikte balık tüketmeli

Beyin gelişiminin anne karnında başladığını ifade yapan Prof. Dr. Küçüködük, anne karnındaki bebeğin gelişimi ve anne sağlığı açısından gebelerin de mutlak suretle balık tüketmeleri gerektiğini söyledi.

Gebelikte özellikle son 3 ayda anneden bebeğe önemli miktarde Omega-3 yağ asitleri aktarıldığını bildiren Prof. Dr. Küçüködük, gebelerin bu dönemde bol ölçüde balık tüketmesinin yararlı olacağını belirtti.

Prof. Dr. Küçüködük, bol balık yiyen gebelerde erken doğum, düşük ağırlıklı bebek doğurma riskinin de az olduğunu kaydetti.

]]>