Beşinci hastalık belirtileri nelerdir?

Çocuklarda virüs yüzünden ortaya çıkan hastalıklardan birisi olan beşinci hastalık, B19 ismi ile tabir edilen bir virüsten kaynaklı olarak meydana gelmekte ve en çok ta 5 ile 15 yaş arasında ki çocukları etkilemektedir. Beşinci hastalık bulaşıcı olduğu açısından çocuktan çocuğa geçebilir, hatta daha önceden beşinci hastalık geçirmemiş olan yetişkinlere de geçmektedir. Sıklıkla ilkbahar aylarında görülen beşinci hastalığın belirtileri nelerdir?

Beşinci hastalık belirtileri

Kuluçka dönemi 4 ile 14 gün olan beşinci hastalığa yakalanan çocuklarda ve yetişkinlerde grip ile hemen hemen aynı belirtiler göze çarpmaktadır. Genellikle beşinci hastalık belirtileri hafif atlatılır. Beşinci hastalıkta ortaya çıkan belirtiler arasında hafif bir ateşlenme, uyuşukluk hissi, boğazda ağrı, yanaklarda allık ve hafif döküntülük, kollarda, bacaklarda, gövdede, avuç içlerinde ve topuklarda cilt döküntüleri yer almaktadır.

Beşinci hastalığın belirtileri zaman zaman şiddetlenip kaybolabilir. Bunun sebebi ise hastanın ruhsal değişimidir. Eğer ki hasta stresli bir ruh haline sahip ise belirtiler şiddetlenmektedir. Aynı biçimde ısı ve hareket olanağında ki değişikliklerde belirtilerin şiddetini arttırır ya da bastırır.

Beşinci hastalığın yol açtığı cilt döküntüleri ekseri bir hafta kadar sürer. Bu süreçte uzman bir hekime gidilir ve hekimin önerdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılırsa hastalık 10 gün içinde tamamen geçmiş olur.

]]>