Besin piramidi nedir?

Sağlıklı beslenmenin hayatımız açısından ne derece önemli olduğunu hepimiz biliyoruz; lakin beslenmemize özen göstermekte sebebiyet bilinmez zorlanıyor gibiyiz. Nerde sağlıksız besinler var bunlara yöneliyor ve iştahımızı, sağlığımıza kötü etki verecek olan gıdalarla yatıştırıyoruz. Düzensiz beslenme saatlerine ise hiç girmiyorum bile.

 

Beslenmenin sağlıklı ve düzenli olması gerektiğini üstüne basa basa dile getiren beslenme uzmanları, yaşam kalitemizin düşmesini engellemek açısından ihtiyacımız olan besinleri gruplarına ayırdılar ve adına da beslenme piramidi dediler. Beslenme piramidinde altı ana grup yemekler yer almakta ve bunların orantılı olarak tüketilmesi istenmektedir.

Yaşam tarzınıza, yaşınıza ve ihtiyacınız olan kalori miktarına göre 6 ana grup besinlerden günlük ne derece tüketilmesi gerektiği, beslenme piramidinde detaylı bir biçimde verilmiştir. Besin piramidi ile birlikte egzersizinde önemini vurgulamak açısından basamakları çıkan insan figürü kullanılmıştır.

 

Besin piramidi ve beslenme

 

Sebze Grubu

A, B2 ve C vitaminleri, folik asit, demir, magnezyum ve potasyumdan zengin olan sebzeler tüketilmelidir. sebze grubu6 gram karbonhidrat 2 gram protein sağlamaktadır. Enerjisizi ise 28 kaloridir. Günlük 3-4 boyut brokoli ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.

Tahıl Grubu

Tiamin, demir, niasin, çinko, folik asit gibi B grubu vitaminlerden ve magnezyum, posa yönünden zengin olan tahıl ürünleri tüketilmelidir. 1 porsiyonu ile 15 gram karbohhidrat ve 2 gram protein sağlamaktadır. Günlük enerjisi 68 kaloridir. Gün içerisinde tüketmiş olduğunuz besinlerin yarısı kepekli olmalıdır.

Süt Grubu

Protein, A, B6 B2 vitamini, potasyum ve çinko yönünden zengin olan ürün toplulukları tüketilmelidir. Süt grubu, 1 porsiyonu (240 ml) 9 gram karbonhidrat, 6 gram protein, 3 gram yağ içerir. Günlük enerjisi ise 87 kaloridir. Yağsız ya da yarım yağlı sütler tercih edilmelidir. Eğer süt içtikten sonra mide ağrısı meydana geliyorsa, laktozsuz süt tüketmelisiniz.

Meyve Grubu

A, C B2 Folik asit, demir magnezyum, potasyum yönünden zengin olan meyveler tüketilmelidir. Meyve grubu 12 gram karbonhidrat sağlar. Gnlük enerjisi ise 48 kaloridir. Gün içerisinde 4-5 boyut meyve tüketilmelidir. Meyveler çeşitli olmalı tek bir meyveye bağlı kalınmamalıdır. Meyve suyu tüketimi azaltılmalı ve taze meyveler tüketilmelidir. Kurutulmuş, dondurulmuş ve konserve edilmiş meyveler tüketilmemelidir.

Yağ

Beslenme piramidinde yağ tüketimine çok dikkat edilmesi sarı renk ile gösterilmektedir. Yağlarla ilgi yenilen özellik ise süt gibi besinlerden alınan yağların bu grupta değerlendirilmemesidir.

Et-Bakliyat Grubu

Protein, A, B6, ve B12 vitaminleri, niasin, demir çinko, tiamin yönünden zengin olan ürün toplulukları tüketilmelidir. Et-bakliyat grubu 1 porsiyonu 6 gram protein, 5 gram yağ içermektedir. Günlük enerjisi 69 kaloridir. Daha çok tavuk ve balık eti tüketilmeli, kırmızı etten uzak durulmalıdır. Ayrıca etler, fırın, ızgara ve haşlama olarak tüketilmelidir. Protein kaynağı olarak kuru baklagiller ile desteklenmelidir.

]]>