Besin alerjisi belirtileri nelerdir?

Besinlerin bizzat kendilerinden ya da besinlerle birlikte alınan başka etkenlerden dolayı husule gelen besin alerjisi, hastalarda mütenevvi belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur ve bu belirtiler kişilerin şiddetli bir biçimde yakındığı sorunlardır. Besin alerjisinin ortaya çıkmasında kişinin genel sağlık durumunun ve bünyesinin de etkisi vardır. Çünkü ünlü düşünürün dediği gibi, “Birisi açısından besin olan bir şey, diğeri açısından zehir olabilir”.

Besin alerjisinin belirtileri

Besin alerjisi daha çok çocuklarda meydana gelmektedir. Bunun sebebi ise çocukların tüketmiş olduğu besine karşı alerjisinin olup olmadığını bilmemesidir. Çocukluk döneminde tükettiği bir besinin kendinde alerjik reaksiyonlara yol açtığını gören ve bilen bir kişi, bundan sonraki hayatında o besine karşı daha dikkatli bir tüketim sergileyecektir.

Yapılan araştırmalarda besin alerjisinin yalnızca besini tüketmekle ortaya çıkmadığı anlaşıldı. Yani bu demek oluyor ki, bazı besinlerle temasta bulunmak ya da kokusunu solumakta besin alerjisi nedenidir. Besin alerjisi hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra şimdi gelelim merak ettiğimiz o soruya. Besin alerjisinin belirtileri nelerdir? İşte yanıtı:

Deride kaşıntı, yanma, kızarıklık, karıncalanma, üşüme ya da terleme, vücudun su toplaması, kırmızı lekelenmeler, sivilceler, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, burun akması, boğazda ağrı, kuruluk ve gıcık, orta derece de sağırlık, baş dönmesi, dengesizlik, gözlerde bulanıklık, sulanma, ağrı ve şaşılık, kızarıklık, şişkinlik, nefes darlığı, hırıltı, öksürük, kalpte çarpıntı, ellerde kızarıklık ve morarma, düzensiz nabız, ateş, solgunluk, omurlarda ağrı ve bayılma gibi birçok belirtisi olur.

Besin alerjisisin bu belirtilerinin birkaçı aynı anda yaşanıyorsa, uzman bir hekime gidilmeli ve tedavi açısından gereken metotlar uygulanmalıdır. Ayrıca besin alerjisi yapan yiyeceklere karşı da dikkatli olunmalıdır.

]]>