Ben aldırma ameliyatı

Nevüs yani halk arasında ben çıkartma ameliyatı hem estetik hem de sağlık açısından olumsuzluk yaratan benleri temizlemek amacıyla uygulanan cerrahi bir operasyondur. Benlerin adetca fazla olup boyutlarının da büyük olması cilt kanseri riski taşıdığını söyleyen uzmanlar, bu tür benlerin ben aldırma ameliyatı ile ortadan kaldırılmasını önermekteler. İnsan vücudunun her yerinde ortaya çıkan benlerin adetları ve büyüklükleri bireyler tarafından iyi gözlenmelidir.

Bireyler estetik açıdan rahatsızlık duydukları ve ilk bakışta göze batan bir noktada ortaya çıkan benlerini aldırmak isterler. Gözle görünen ve hoş bir görüntü oluşturmayan bu benler insan psikolojisini bozmaktadır. Bu tür benle daima iyi huyludur lakin kötü huylu olanları da vardır.

Ben aldırma ameliyatı öncesi bu benlerin iyi mi yoksa kötü huylu mu oldukları araştırılır ve kötü huylu ben tespit edildiğinde ileride bir sorun yaratmaması açısından operasyon öncesinde bazı önlemler alınır. Kötü huylu ben aldırma ameliyatı uzman hekimler tarafından hijyen bir ortamda ameliyathane şartlarında yapılmalıdır.

Ben aldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Alınması istenen benin etrafında, ben çapının iki katı büyüklüğünde bir kesi açılarak, benin tüm katmanları ve kökleri özenle temizlenir. Ameliyat sonrasında hastaların en merak ettikleri şey ise alınan benin yerinde bir iz kalıp kalmamasıdır. Ancak ben aldırma ameliyatı esnasında kesi yapıldığı açısından iz kalır.

]]>