Bebeklrde İsilik Nedenleri Ve Tedavisi

İsilik, derideki küçük ter bezi kanallarındaki gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan ölmüş deri döküntüleridir. Özellikle yaz aylarında ve sıcak ortamda bulunması bu döküntüleri daha da artırabilir. İsiliklerin kendini yenileme özelliği vardır.Bulaşıcı değillerdir. Deriden kaybolduğu görülür fakat  bir kaç gün sonra korunmazsa yine oluşabilirler.

 

İsiliğin çeşitli görünümleri vardır.Hafif yapıda olan isilik küçük ve çabuk patlayarak ince pullar oluştururlar.Bu pullar su kabarcıkları görünümündedir.Sıcaktan korunursa kendi kendine geçebilir.Bunun daha ilerleşmişi,kaşıntı ve su toplayarak kırmızı döküntülerdir.Döküntüler bir iki gün sonra iz bırakmaz.Dökülen deriler sıcak havalarda kaşıntı ve karıncalanma etkisi oluşturur.Bazı isilikler mantar enfeksiyonlara yol açabilir.Ayrıca kaşınması deriye iltihap kaptırabilir.
Bebeklerde isilik

Bebeklerde isilik

İsilik en çok yanaklarda,alında,gözkapaklarında görünür.Nadir olarak da burunda görülebilir.Bez takılan yerlerde bezin yaptığı terden dolayı bu yerlerde de görülebilir.

Bebekler birkaç aylık iken ter bezi kanalları kolaylıkla tıkanabilir.Bu bebeğin sürekli isilik olmasına sebebiyet olur.Bebeklere aşırı nemlendirici kremler kullanmak,sabun veya deterjanlarla kullanmak ve dar giysiler giydirmek gözeneklerin tıkanmasına sebebiyet olur.
Bebeklerde isilik Nasıl Geçer

Bebeklerde isilik Nasıl Geçer

Bebeğin isiliği hafif ise tedavi gerektirmeden geçer.Ancak bebeğin terlememesi ve narin nemlendiricilerin kullanılması gerekir.Derideki iltihap oluşumu önlemek açısından kaşıntı giderici ilaçların kullanılması önerilir.Ama doktora başvurularak onun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Bitkisel çözüm olarak da pirinç birebirdir.Bir-iki tüketmek kaşığı kadar pirinci haşlayarak soğuyan suya pamuk yardımı ile bebeğin isilik olan yerlere sürülür.Günde 1 saate bir yapılarak geçene kadar devam edilmelidir.

]]>