Bebeklere sebebiyet inek sütü verilmez?

Bebeğin doğduğu zaman ilk yarım saat içinde anne sütü alması ve en az 6 ay kadar düzenli olarak anne sütü emmesi, gelişmesi ve sağlıklı bir birey olarak yetişmesi açısından son derece mühim olduğunu söyleyen uzmanlar, bebeklerin en az bir yaşına kadar inek sütünden de uzak durmalarını öneri etmekteler. Peki ama sebebiyet? Bebeklere sebebiyet bir yaşına kadar inek sütü vermek doğru değil? İşte uzmanlarımızdan bu sorunun yanıtı:

Bebeklere inek sütü verilmesini öneri edilmeme nedenleri, inek sütünün beyin ve retina gelişimini olumsuz etkilemesi, kana şekerini düşürmesi, kalsiyumun emilimini sağlamaması, demir bakımından fakir olması gibi sebeplerdir. Bu sebeplerin yanı sıra, inek sütünün bebeği alerji yapma riski de oldukça fazladır.

İnek sütünün yağ emilimi az olduğu açısından A, D, E ve K vitaminlerinin emilim de vücutta bozuk olmaktadır. Bu sebeple bebeklerde sürekli kabızlık sorunu husule gelir. Ayrıca inek sütü normalin üstünde bir içecek olduğundan dolayı bebeğin narin bedeni bu yoğunluğu kaldırmak zorlanır ve böbreklere aşırı yük biner. Bu da, böbrek hastalıklarına yol açar.

Bebeklere niçin inek sütü verilmez?

]]>