Bebeklere göz muayenesini ihmal etmeyin

Denizli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Eyüpoğlu, bebeklerde doğum sonrası göz muayenesinin ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi. Yeni doğanlarda göz tembelliği sorununun yaşanmaması açısından doğum sonrası ve 2,5 yaş civarında göz muayenesi yapılması gerektiğini söyleyen Dr. Ömer Eyüpoğlu, “Gözlük gerektiren durumlar genetik geçişle ilgili yani ırsidir.

Bir çocuğun gözlük gerektiren duruma bağlı olarak gözünün tembel kalmaması açısından doğumdan hemen sonra göz muayenesi yapılması gerekir.

Erken teşhis konulmayan göz tembelliğinin 8 yaşından sonra tedavisi pek mümkün değildir” diye konuştu.

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Eyüpoğlu ayrıca okula başlamadan önce her çocuğun göz muayenesinden geçmesi gerektiğini hatırlatarak, okul başarısı açısından göz muayenesinin son derece önemli olduğunu ifade etti.

Çocuğun okuldaki başarı durumu ile göz tembelliği arasında önemli bir bağlantı olduğunu belirten Eyüpoğlu, “Ayrıca her yaştan kişinin kendini kolay ve mutlu hissetmesinde tam görme son derece önemlidir.

Bu bakımdan 35 yaşın üstünde olan herkesin 2 yılda bir göz muayenesi olması, özellikle sinsi ilerleyen ve körlükle sonuçlanan göz tansiyonu açısından önemli” dedi.

]]>