Bebeklerde yeşil kakanın nedenleri

Yeni ve ilk kez doğum yapmış olan taze annelerin kafasında birçok konu hakkında soru işaretleri bulunmaktadır. Özelikle bebeklerin büyüme dönemlerinde husule gelen bir takım sıra dışı olaylar, annelerin ne yapmaları gerektiği konusunda bazı endişelere kapılmalarına yol açar. Bu endişelerden bir tanesi de kakanın yeşil renkte olmasıdır. Peki bebekler sebebiyet yeşil kaka yaparlar? Merak yapan anneler açısından araştırdık. İşte bebeklerin yeşil kaka yapma nedenleri:

Bebeklerde yeşil kaka nedenleri

Bebekler ilk doğdukları dönemde yeşil ve yapışkan bir kıvamda kaka yaparlar ve bir süre sonra bebek lakin anne sütüyle besleniyorsa dışkıları hardal rengine döner. Bebek ileriki dönemlerde de anne sütüyle beslenmesine rağmen dışkısı yine yeşil renkte ise, bu bebeğin bağırsaklarının yavaş hareket ettiğini gösterir.

Bebeklerde yeşil kaka sebepleri arasında, bebeğin ayaklarının üşümüş olması da yer alır. Eğer anne bebeğinin ayaklarını ölçülü koruyamamış ve üşümesine bilmeden sebep olmuş ise, bebek yeşil kaka yapar. Bir diğer nedenler ise, bebeğin yeşil renkli sebzeleri tüketmesidir. Yeşil renkte sebze tüketimi dışkının yeşil olmasına sebebiyet olur. Ayrıca, kullanılan demir damlaları da dışkının yeşil olma nedenidir.

]]>