Bebeklerde şaşılık nasıl belli olur buyrun öğrenelim

3 ila 5 aylık olan bebeklerin, göz kasları yeterince gelişmediği açısından, bazen bebeğinizin gözlerinde kayma görebilirsiniz. Lakin bebeğinizin gözlerinde gördüğünüz her sorunu da göz kayması sanmayınız. Çünkü bebeklerde, geçici göz kaymaları ve şaşılık, bir çok kez bu durumdan ötürü anne ve babalar tarafından karıştırıldığı açısından, tedavisi gecikiyor ve ne yazık ki, bebeğin gözlerine ömür boyo olumsuz yönde etki edebiliyor. Sevgili anne ve babalar, sağlıksiteniz.com olarak, bu yazımızda bebeklerde göz kayması ve şaşılık hakkında bilgileri konu alıyor ve bebeklerde şaşılık nasıl anlaşılır sizlerin bilgisine sunuyoruz.

 

İlk 3 ile 5 aylık dönemlerinde bebeklerin göz kasları yeterince gelişmediği açısından bazen gözlerde kayma görülebilir.

Eğer kayma birkaç haftadan uzun sürdüyse veya ilk 6 ayda göz kayması yaşamayan çocuk daha sonraki dönemde bu sorunu yaşıyorsa mutlak suretle doktor muayenesi gerekir.

Göz kayması fizyolojik sürecin doğkırmızı bir basamağı olabileceği gibi, göz kaslarındaki anatomik bozukluktan veya gözdeki bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Bebekte şaşılık daima doğumdan hemen sonraki günlerde ya da 2 ile 3 yaş arasında ortaya çıkar. Daha geç yaşta şaşılık görülme oranı oldukça düşüktür.

Bebeğiniz üç aylık veya daha büyükse, şaşı olup olmadığını anlamak açısından basit bir egzersiz uygulayabilirsiniz:

Elinize renkli bir oyuncak alın ve çocuğun göz hizasında, gözlerine 20 santimetre uzaklıkta tutun. Oyuncağı yukarı aşağı ve sağa sola hareket ettirirken çocuğun gözlerinin bu harekete nasıl tepki verdiğini gözlemleyin. Çocuğun iki gözü de oyuncağı aynı hareketlerle takip ediyorsa şaşılık olmadığı görülecektir.

Ancak göz kaymasını normalin üstünde yaşayan çocuklarda, sonradan geçebileceği düşüncesiyle doktor kontrolü ertelenmemeli, en erken tarihte tedaviye başlanmalıdır.

]]>